ارکان مساجد موظف هستند پشتوانه مردمی نظام را حفظ و تقویت کنند

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، با تأکید بر اینکه ارکان مساجد موظف هستند پشتوانه مردمی نظام را حفظ کنند، گفت: مساجد و مسجدی‌ها نسبت به دو موضوع رقابت و مشارکت، مسئولیت مستقیم دارند،

photo_2024-01-17_13-05-29.jpg
2024-01-18 13:05:17

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، نشست هم‌اندیشی ائمه جماعت با مدیران کانون‌های فرهنگی مساجد ناحیه شهید اصلانی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، رئیس این مرکز، عصر سه‌شنبه 26دی1402 در مسجد صاحب الزمان#، (اصلانی41) برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، در این نشست با اشاره به نقش محوری مساجد در حرکت اسلام به‌سوی اهداف نهایی خود، گفت: مسجد، دارالحکومه اسلام در فرآیند تمدن‌سازی است. 

وی با تأکید بر اینکه امام مسجد، امام نماز جماعت نیست، بلکه امام جماعت و محله است، گفت: مطالبات رهبر معظم انقلاب از کارگزاران مسجد شامل این موارد جزئی نیز می‌شود که اگر در محله شما کودکی به دنیا آمد برای تبریک به منزل والدین او بروید و اگر زوج جوانی وارد محله شما شدند، امام و هیئت امنا حتما به درب منزل آن‌ها رفته و حضورشان را تبریک بگویند.

وی با بیان اینکه اگر این ارتباط دلی و خدمات اجتماعی و فرهنگی در مسجد شکل گرفت، جوان و نوجوان و خانواده آنها وارد مسجد شده و زمینه هدایت‌گری فراهم می‌شود، گفت: اسلام دینی است که در همه عرصه‌ها حرف برای گفتن دارد، پس مساجد که پایگاه دین اسلام است، نمی‌تواند کارکرد حداقلی داشته باشد و باید برای خود کارکرد حداکثری تعریف کنند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، با تشکر از فعالان کانون‌های فرهنگی مساجد و خدمات اجتماعی ارائه‌شده در حاشیه شهر، گفت: هنوز با نقطه آرمانی و مطلوب فاصله داریم و همه ما به‌عنوان ارکان مسجد باید به‌اندازه ظرفیت و شأن مساجد، کار خود را افزایش دهیم.

وی افزود: هدف ما در مجموعه امور مساجد استان، این است که مساجد نقش خود در فرآیند رسیدن به تمدن نوین اسلامی را به‌درستی ایفا کنند و در این راستا زمینه‌هایی که در ارتباط با نهادهای مختلف لازم بوده از نوشتن تفاهم‌نامه با کمیته امداد تا برگرداندن بعضی از شئون قضایی به مسجد را ایجاد کرده‌ایم. 

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، گفت: در زمانی که همه مستکبران عالم می‌دانند که گفتمان امامین انقلاب، گفتمانی در مقابل ظلم و استکبار است و با همه توان در برابر این گفتمان می‌ایستد، تشکل‌های فرهنگی و هنری مساجد باید به‌عنوان بازوان امام جماعت در مسیر مبارزه با جریان کفر و استکبار، به امام کمک کنند تا محله خود را در مقابل تهاجم فرهنگی حفظ و صیانت کنند.

وی تصریح کرد: طبق آیه شریفه، «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ» (حدید، 25) مردم باید پشتوانه نظام اسلامی باشند و تحقق حاکمیت اسلام حتما نیاز به پشتیبانی مردمی دارد، اما دشمن به‌دنبال تضعیف این پشتوانه است و یکی از کارهای مهم دشمن کم‌رنگ کردن حضور مردم در انتخابات است.

وی با تأکید بر اینکه ارکان مساجد موظف هستند پشتوانه مردمی نظام را حفظ و تقویت کنند، گفت: رهبر معظم انقلاب، معمولا کمی مانده به انتخابات درباره آن صحبت می‌کردند اما امسال به‌جهت حساسیت موضوع، از چند ماه قبل، چهار راهبرد سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت را مطرح کردند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، با اشاره به اینکه مساجد و مسجدی‌ها نسبت به رقابت و مشارکت، مسئولیت مستقیم دارند، گفت: باید با استفاه از ظرفیت هیئت امنا، کانون‌های فرهنگی، بسیج برادران و خواهران، زمینه‌سازی شود تا شور و نشاط انقلابی در محله‌ها شکل گیرد و منجر به مشارکت حداکثری شود.

    بیان دیدگاه