بیست و سومین نشست بصیرت‌افزایی برگزار شد

بیست و سومین نشست از سلسله جلسات بصیرت‌افزایی دفتر حراست و بازرسی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، با موضوع «عرفان‌های نوظهور و معنویت‌های نوپدید (مدعیان دروغین)»، ویژه خواهران، برگزار شد.

photo_2023-12-28_19-45-59.jpg
2023-12-28 19:49:23

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، دفتر حراست و بازرسی این مرکز، نشست تخصصی بصیرتی با موضوع «عرفان‌های نوظهور و معنویت‌های نوپدید (مدعیان دروغین)»، ویژه اعضای هیئت‌‍ امنای مساجد، مبلغان و فعالان فرهنگی (خواهران) را برگزار کرد.

این نشست بیست و سومین جلسه از سلسله جلسات بصیرت‌افزایی این دفتر بود که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شهبازیان، عضو هیئت علمی و مدیر گروه جریان شناسی پژوهشکده مهدویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی، واقع در صحن پیامبر اعظم@، پارکینگ شماره یک حرم رضوی، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازیان، در این نشست با اشاره به اینکه از هر قشر و گروهی ممکن است در دام عرفان‌های نوظهور و مدعیان دروغین مهدویت بیفتند، گفت: اگر فردی یا افرادی از گروه خاصی در این راه افتاده و گمراه شدند به‌معنای گمراهی و انحراف کل آن گروه و جریان نیست.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، افزود: افتادن در دام مدعیان دروغین در یک جلسه و با یک گفت‌وگو اتفاق نمی‌افتد، بلکه این افراد چندین سال شاگردی می‌کنند و کم‌کم توسط گروه‌های منحرف جذب می‌شوند.

وی در ادامه به معرفی چهار جریان انحرافی درباره موضوع مهدویت پرداخت و گفت: اولین جریان کسانی هستند که مستقیم ادعای مهدویت داشته و خود را مهدی یا حتی خدا معرفی می‌کنند، دومین جریان کسانی هستند که ادعای نیابت خاص حضرت مهدی$ را دارند، گروه سوم کسانی هستند که ادعای زمینه‌سازی برای ظهور دارند و گروه چهارم کسانی هستند که ادعای ملاقات با ولی عصر را مطرح می‌کنند.

    بیان دیدگاه