ماجرای تبدیل مسجد روستای نصرآباد به پایگاه قرآنی

حجت‌الاسلام زنده‌دل، امام جماعت روستای نصرآباد به همراه همسرش و در لبیک به مطالبه رهبری برای تربیت حافظان قرآن، مدت‌ها است مسجد روستا را پایگاه قرآنی کرده‌اند؛ ورود 110 نوجوان به عرصه و تربیت موذنان و مکبران خروجی فعالیت آنها است.

پایگاه قرآنی - خوسف.jpg
2022-04-17

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، چند سال قبل بود که رهبر معظم انقلاب در دیداری ابتدای ماه مبارک رمضان خود با جامعه قرآنی، بر اهمیت حفظ قرآن اشاره کردند و فرمودند: «ما باید 10 میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم». توصیه ای که حجت الاسلام زنده دل و همسرش برای تحقق بخشیدن به آن با همه توان پای کار آمده اند.

حجت الاسلام «علی اکبر زنده‌دل»، امام روستای نصرآباد از توابع خوسف استان خراسان جنوبی و برگزیده استانی مهرواره اوج (مهرواره مسجدی اوج‌گیری نهضت مواسات با تاکید مقام معظم رهبری) است. وی از دو سال پیش در این روستا مستقر شده و امام جماعت مسجد امام موسی بن جعفر# در جوار امامزاده ابوالقاسم این روستا است.

حجت الاسلام زنده‌دل خود و خانواده‌اش همگی حافظ قرآن هستند و فعالیت های قرآنی محور برنامه‌های این امام روستا است و با ورود به روستای نصرآباد با تلاش فراوان به دنبال فعالیت های قرآنی و گسترش برنامه های حفظ و تربیت حافظان قرآن بوده است.

ورود جدی به عرصه تربیت حافظان قرآن

وی درباره دلایل دغدغه‌مندی خود در موضوع حفظ و تربیت حافظان قرآن، می گوید: وقتی رهبر معظم انقلاب فرمودند حافظ قرآن کم داریم، در این عرصه وارد شدم و تاکنون موفق به جذب بیش از 70 نفر از نوجوانان پسر در کلاس های حفظ قرآن که در امامزاده روستای برگزار می شود، شده ایم. آنها اکنون مراحل مختلف حفظ قرآن را طی می کنند.

همسر این امام روستا نیز که خود حافظ کل قرآن است پا به پای حجت الاسلام زنده‌دل در ترویج حفظ قرآن کوشا بوده و در بین خواهران در پایگاه بسیج به تربیت قرآن آموزان و افزایش تعداد حافظان قرآن مشغول است؛ چنان که بیش از 40 نفر نیز از خواهران در برنامه‌های حفظ این شریکة الامام شرکت می کنند.

این روحانی حافظ کل قرآن کریم با اشاره به حمایت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج از برنامه های قرآنی بیان می کند: برای پیشرفت در کار و جذب و پای کار نگاه داشتن جوانان و نوجوانان در راه حفظ قرآن نیاز به حمایت های بیشتری داریم.

بنابر این گزارش، برنامه های قرآنی این امام روستا منحصر در حفظ قرآن نبوده و علاوه بر این، برنامه‌های تلاوت نور نیز توسط نوجوانان برگزار می شود و با توجه به انس فراوانی که نوجوانان با قرآن دارند تلاوت قرآن کریم در مسجد نیز توسط این گروه سنی با رونق بسیار دنبال می شود.

این برگزیده استانی مهرواره اوج درباره فعالیت های قرآنی که در روستای نصرآباد انجام داده است، تصریح می کند: 22 برنامه شاخص را در روستا پیاده کردیم و با فعالیت های مختلف اکنون 22 موذن و مکبر و 12 نوجوان مداح داریم که این ظرفیت ها قبلاً وجود نداشت و با نگاه ما به اینکه مسجد، دانشگاه است، روزانه حداقل 3 ساعت کلاس برای بچه ها برگزار می کنیم.

توجه به تفریح و ورزش نوجوانان در کنار فعالیت های قرآنی و فرهنگی، دغدغه این روحانی فعال در حوزه قرآن است و همین باعث شده برای ایجاد شور و نشاط و سرگرمی در بین نوجوانان هر هفته دو بار آنها را به سالن فوتسال ببرد و برنامه های وروزشی تفریحی برای آنها تدارک ببیند.

مدرسه روستا پایگاه دیگری برای این امام روستاست که از آن غفلت نکرده و علاوه بر برنامه های مسجد با حضور در مدرسه نیز به فعالیت‌های قرآنی می‌پردازد. برگزاری کلاس های جبرانی توسط بانوان برای دانش آموزان نیز برای ارتقاء وضعیت تحصیلی به خصوص در روزهای تعطیلی مدارس در ایام فراگیری بیماری کرونا حاصل دغدغه فرهنگی این روحانی جهادگر است.

ترویج طب سنتی

فعالیت دیگری که حجت الاسلام زنده دل در این روستا رقم زده که علاوه بر ایجاد اشتغال در تغییر سبک زندگی و تغذیه اهالی روستا تأثیرات فراوانی داشته، ترویج استفاده از محصولات ارگانیک و محصولات سالم بر پایه طب سنتی است.

امامی که در روستا و در دل مردم جا دارد نمی‌تواند از نیازهای نیازمندان و محرومان غافل باشد و از این رو این امام روستا با شناسایی نزدیک به 100 خانوار نیازمند و با پایه کار آوردن خیرین تاکنون نزدیک به 700 بسته معیشتی و سبد غذایی نیز بین آنها توزیع کرده است، علاوه بر این، تهیه و توزیع 50 بسته لوازم التحریر بین دانش آموزان نیازمند تلاش دیگر این امام روستا برای رفع نیاز دانش‌آموزان نیازمند است. همچنین، خرید گوسفند و توزیع گوشت میان خانواده ها در چند مورد صورت گرفته است.

حجت الاسلام زنده دل در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی می گوید: 22 آسیب اجتماعی را در روستای نصرآباد شناسایی کرده و برای حل آنها تلاش می کنیم؛ از جمله این آسیب ها، اعتیاد بود که به صورت ویژه‌ای در این عرصه ورود و به ترک سوءمصرف معتادان کمک کردیم.

ساخت صحن امامزاده و اشتغالزایی برای چند جوان در مغازه مسجد و راه اندازی آرایشگاه نیز از دیگر فعالیت های این امام روستا است که به منظور درآمدزایی برای جوانان روستا و پیشگیری از آسیب های ناشی از بیکاری، انجام شده است.

  بیان دیدگاه

  لطفا حروف را وارد کنید همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است.
  سامانه به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.
  هیأت بدون مسجد نمی تواند به تمدن اسلامی برسد

  هیأت بدون مسجد نمی تواند به تمدن اسلامی برسد

  شاه‌آبادی با تاکید بر لزوم بازگشت هیئت‌ها به مسجد، گفت: هیأت در کنار مسجد معنا پیدا می‌کند، هیأت بدون مسجد نمی‌تواند به تمدن اسلامی برسد، اما مسجد بدون هیأت می‌تواند به تمدن اسلامی برسد.

  بیشتر
  نقش مسجدی‌ها در ترویج فرزندآوری مهم و بی‌نظیر است

  نقش مسجدی‌ها در ترویج فرزندآوری مهم و بی‌نظیر است

  حجت‌الاسلام موسوی گفت: نقش مسجدی‌ها در ترویج فرزندآوری و افزایش رغبت جوانان به ازدواج مهم و بی‌نظیر است. لذا باید با برنامه و راهبرد در این میدان وارد شوند

  بیشتر
  حضور کانون و مؤسسه شهید روحی(مسجدزینبیه س) در جمع 100 هیأت و تشکل دینی برگزیده کشور

  حضور کانون و مؤسسه شهید روحی(مسجدزینبیه س) در جمع 100 هیأت و تشکل دینی برگزیده کشور

  کانون فرهنگی هنری و موسسه «شهید ابراهیم روحی مسجد زینبیه خیابان شهیدآیت الله مطهری مشهد مقدس» در جمع 100 هیات و تشکل دینی برگزیده در اولین دوره مهرواره هوای نو (بزرگترین رویداد انتخاب برترین تشکل های دینی کشور ) قرار گرفت.

  بیشتر