مساجددر قبل از انقلاب و در جریانات پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز تعلیم دین و معارف الهی هستند

آئین بزرگداشت و یادبود علما و ائمه جماعات فقید مساجد جنوب شهر تهران با حضور آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد برگزار و در آن نقش ائمه جماعات در استمرار راه انبیاء و حیات معنوی جامعه تبیین شد.

آیت الله علم الهدی در مسجد روحانی تهران.jpg
2022-03-12

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مراسم بزرگداشت و یادبود علما و ائمه جماعات فقید مساجد جنوب شهر تهران، پنجشنبه شب، 19 اسفندماه با حضور جمع کثیری از ائمه جماعات مساجد و استادان و طلاب مدارس علمیه و سایر گروه های مردم و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، در مسجد روحانی (واقع در خیابان شهید حدادعادل تهران) برگزار شد.

بنابر این گزارش، آیت الله «سید احمد علم الهدی» در این مراسم با تشکر از همه کسانی که مراسم بزرگداشت علما و ائمه جماعات مساجد را در مسجد روحانی برگزار کردند، اظهار کرد: تعلیم دین در طول تاریخ توسط انبیای الهی صورت گرفته است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: بدون تعلیم آموزه های دینی، انسان از حیوانات نیز پست تر می شود. ارزش انسان به همین تعالیم است.

وی در ادامه با بیان اینکه ائمه جماعات مساجد در خط مقدم مبارزه با طاغوت بودند، تصریح کرد: مساجد هم در قبل از انقلاب و هر در جریانات پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز تعلیم دین و معارف الهی هستند.

آیت الله علم الهدی گفت: کاری که انبیاء در تعلیم دین الهی انجام می دادند، توسط ائمه جماعات مساجد و علما ادامه یافته است. آنچه در دانشگاه ها تدریس می شود و آنچه در حوزه های علمیه از فلسفه و فقه و اصول تدریس می شود، بدون تعلیم دین الهی اثر واقعی خود را نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به نام چند تن از روحانیونی که یادواره آنان برگزار شد، خاطرنشان کرد: خدا را شکر که ابن مجلس برگزار شد. مردم باید قدردان ائمه جماعات مساجد باشند و از این گونه مجالس باید بیشتر برگزار شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن علم الهدی، امام جماعت مسجد روحانی نیز در این مراسم با بیان اینکه بزرگداشت علما و فقها و مجتهدان و ائمه جماعات مساجد از توصیه‌های های موکد مقام معظم رهبری است، گفت: اهالی مسجد روحانی و جمعی از استادان و طلاب حوزه علمیه تهران تصمیم گرفتند اولین یادبود ائمه جماعات فقید مساجد جنوب تهران را که همگی از جمله فقهای شیعه و مجتهدان میام حوزه علمیه بودند، برگزار کنند که الحمدالله آیت الله سید احمد علم الهدی، نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد دعوت ما را برای سخنرانی در این مراسم پذیرفتند.

امام جماعت مسجد روحانی گفت: ما تلاش داریم این یادبود را همه ساله در بزرگداشت ائمه  جماعات مساجد و علما برگزار کنیم تا این سنت حسنه در این مسجد شکل دائمی پیدا کند.

وی ادامه داد: حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم جذبی همچون 27 تن دیگر از علمای بزرگواری که این مجلس در یادبود آنان برگزار شد، همگی عمر خود را خالصانه صرف خدمت به دین و انقلاب اسلامی و مردم کردند. مرحوم جذبی حدود بیست 25 سال امام جماعت مسجد روحانی بود که امسال به برکت ایشان، این مراسم معنوی و با شکوه برگزار شد.

بنا بر این گزارش، مرتضی محمدی قائن آبادی، رضا تاجیک، سید حبیب الله حسینی میانجی، حسین فومنی، سید رضا علم الهدی، سید هادی علم الهدی، سید محمد ابطحی، سید شجاع الدینی خوئی، سید محمد طباطبایی، حسینی، مهدی رئوفی، احمد خوئی، علی جباری، سید علی میرسجادی و احمد حبیبی از ائمه جماعات مساجد جنوب تهران در این مراسم، لوح یادبود یادواره علما را که در بزرگداشت پدران آنان برگزار شد، دریافت کردند. ضمنا این مراسم در یادبود آیت الله سید محمد ضیاءآبادی نیز بود و در کتابی که در آخر میان مردم توزیع شد، بخشی از زندگی نامه امام جماعت فقید مسجد حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام نیز درج شده بود.

بنا بر این گزارش، یادبود 28 تن از علما و ائمه جماعات فقید مساجد جنوب تهران، در آستانه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم جذبی، امام جماعت مسجد روحانی برگزار شد و به همین دلیل در پایان این مراسم، لوح یادبود این روحانی در شبستان مسجد روحانی نصب شد.

  بیان دیدگاه

  لطفا حروف را وارد کنید همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است.
  سامانه به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.
  ارتباط میان پایگاه‌های قرآنی مساجد مواسات آموزشی را در پی دارد

  ارتباط میان پایگاه‌های قرآنی مساجد مواسات آموزشی را در پی دارد

  حجت‌الاسلام حسینی استاد خارج فقه حوزه علمیه گفت: مساجد برخوردار به مساجد کم‌برخوردار برای افزایش ارتباط میان پایگاه‌های قرآنی کمک کنند تا این روند به یک زنجیره در سراسر کشور تبدیل شود و در دیگر عرصه‌ها نیز ورود کند.

  بیشتر
  مشهد مقدس رسما به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) معرفی شد

  مشهد مقدس رسما به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) معرفی شد

  در آیین پایانی رویداد ملی فهما که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) معرفی و در ادامه از کانون‌های برتر تقدیر به عمل آمد.

  بیشتر
  امامت مسجد و محله شانیت است نه شغل!

  امامت مسجد و محله شانیت است نه شغل!

  حجت‌الاسلام ترابی گیلان با بیان اینکه افزایش اعتماد بین مردم و در مقیاس محله ایجاد و تقویت اعتماد بین اهالی محله از ماموریت‌های امام محله است، گفت: امامت مسجد شانیت است نه شغل!

  بیشتر