مساجددر قبل از انقلاب و در جریانات پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز تعلیم دین و معارف الهی هستند

آئین بزرگداشت و یادبود علما و ائمه جماعات فقید مساجد جنوب شهر تهران با حضور آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد برگزار و در آن نقش ائمه جماعات در استمرار راه انبیاء و حیات معنوی جامعه تبیین شد.

آیت الله علم الهدی در مسجد روحانی تهران.jpg
2022-03-12 10:00:00

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مراسم بزرگداشت و یادبود علما و ائمه جماعات فقید مساجد جنوب شهر تهران، پنجشنبه شب، 19 اسفندماه با حضور جمع کثیری از ائمه جماعات مساجد و استادان و طلاب مدارس علمیه و سایر گروه های مردم و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، در مسجد روحانی (واقع در خیابان شهید حدادعادل تهران) برگزار شد.

بنابر این گزارش، آیت الله «سید احمد علم الهدی» در این مراسم با تشکر از همه کسانی که مراسم بزرگداشت علما و ائمه جماعات مساجد را در مسجد روحانی برگزار کردند، اظهار کرد: تعلیم دین در طول تاریخ توسط انبیای الهی صورت گرفته است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: بدون تعلیم آموزه های دینی، انسان از حیوانات نیز پست تر می شود. ارزش انسان به همین تعالیم است.

وی در ادامه با بیان اینکه ائمه جماعات مساجد در خط مقدم مبارزه با طاغوت بودند، تصریح کرد: مساجد هم در قبل از انقلاب و هر در جریانات پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز تعلیم دین و معارف الهی هستند.

آیت الله علم الهدی گفت: کاری که انبیاء در تعلیم دین الهی انجام می دادند، توسط ائمه جماعات مساجد و علما ادامه یافته است. آنچه در دانشگاه ها تدریس می شود و آنچه در حوزه های علمیه از فلسفه و فقه و اصول تدریس می شود، بدون تعلیم دین الهی اثر واقعی خود را نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به نام چند تن از روحانیونی که یادواره آنان برگزار شد، خاطرنشان کرد: خدا را شکر که ابن مجلس برگزار شد. مردم باید قدردان ائمه جماعات مساجد باشند و از این گونه مجالس باید بیشتر برگزار شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن علم الهدی، امام جماعت مسجد روحانی نیز در این مراسم با بیان اینکه بزرگداشت علما و فقها و مجتهدان و ائمه جماعات مساجد از توصیه‌های های موکد مقام معظم رهبری است، گفت: اهالی مسجد روحانی و جمعی از استادان و طلاب حوزه علمیه تهران تصمیم گرفتند اولین یادبود ائمه جماعات فقید مساجد جنوب تهران را که همگی از جمله فقهای شیعه و مجتهدان میام حوزه علمیه بودند، برگزار کنند که الحمدالله آیت الله سید احمد علم الهدی، نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد دعوت ما را برای سخنرانی در این مراسم پذیرفتند.

امام جماعت مسجد روحانی گفت: ما تلاش داریم این یادبود را همه ساله در بزرگداشت ائمه  جماعات مساجد و علما برگزار کنیم تا این سنت حسنه در این مسجد شکل دائمی پیدا کند.

وی ادامه داد: حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم جذبی همچون 27 تن دیگر از علمای بزرگواری که این مجلس در یادبود آنان برگزار شد، همگی عمر خود را خالصانه صرف خدمت به دین و انقلاب اسلامی و مردم کردند. مرحوم جذبی حدود بیست 25 سال امام جماعت مسجد روحانی بود که امسال به برکت ایشان، این مراسم معنوی و با شکوه برگزار شد.

بنا بر این گزارش، مرتضی محمدی قائن آبادی، رضا تاجیک، سید حبیب الله حسینی میانجی، حسین فومنی، سید رضا علم الهدی، سید هادی علم الهدی، سید محمد ابطحی، سید شجاع الدینی خوئی، سید محمد طباطبایی، حسینی، مهدی رئوفی، احمد خوئی، علی جباری، سید علی میرسجادی و احمد حبیبی از ائمه جماعات مساجد جنوب تهران در این مراسم، لوح یادبود یادواره علما را که در بزرگداشت پدران آنان برگزار شد، دریافت کردند. ضمنا این مراسم در یادبود آیت الله سید محمد ضیاءآبادی نیز بود و در کتابی که در آخر میان مردم توزیع شد، بخشی از زندگی نامه امام جماعت فقید مسجد حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام نیز درج شده بود.

بنا بر این گزارش، یادبود 28 تن از علما و ائمه جماعات فقید مساجد جنوب تهران، در آستانه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم جذبی، امام جماعت مسجد روحانی برگزار شد و به همین دلیل در پایان این مراسم، لوح یادبود این روحانی در شبستان مسجد روحانی نصب شد.

  بیان دیدگاه
  هیأت بدون مسجد نمی تواند به تمدن اسلامی برسد

  هیأت بدون مسجد نمی تواند به تمدن اسلامی برسد

  شاه‌آبادی با تاکید بر لزوم بازگشت هیئت‌ها به مسجد، گفت: هیأت در کنار مسجد معنا پیدا می‌کند، هیأت بدون مسجد نمی‌تواند به تمدن اسلامی برسد، اما مسجد بدون هیأت می‌تواند به تمدن اسلامی برسد.

  بیشتر
  نقش مسجدی‌ها در ترویج فرزندآوری مهم و بی‌نظیر است

  نقش مسجدی‌ها در ترویج فرزندآوری مهم و بی‌نظیر است

  حجت‌الاسلام موسوی گفت: نقش مسجدی‌ها در ترویج فرزندآوری و افزایش رغبت جوانان به ازدواج مهم و بی‌نظیر است. لذا باید با برنامه و راهبرد در این میدان وارد شوند

  بیشتر
  حضور کانون و مؤسسه شهید روحی(مسجدزینبیه س) در جمع 100 هیأت و تشکل دینی برگزیده کشور

  حضور کانون و مؤسسه شهید روحی(مسجدزینبیه س) در جمع 100 هیأت و تشکل دینی برگزیده کشور

  کانون فرهنگی هنری و موسسه «شهید ابراهیم روحی مسجد زینبیه خیابان شهیدآیت الله مطهری مشهد مقدس» در جمع 100 هیات و تشکل دینی برگزیده در اولین دوره مهرواره هوای نو (بزرگترین رویداد انتخاب برترین تشکل های دینی کشور ) قرار گرفت.

  بیشتر