شهید در ادبیات جمهوری اسلامی ایران

ناظر شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان به بعضی از اصطلاحاتی که در ادبیات جمهوری اسلامی ایران درباره شهیدان به کار می‌رود پرداخت و اصطلاحات شهید محراب، شهدای دفاع مقدس، شهید گمنام، شهید مدافع حرم، شهدای انقلاب، شهیدان امنیت و شهیدان خدمت را از این موارد دانست.

photo_2024-05-26_09-34-55.jpg
2024-05-25 13:09:55

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، طرح «شنبه‌های امربه‌معروفی» در ساختمان محراب این مرکز برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد حیدری، ناظر شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان در این جلسه، با اشاره به اینکه شهادت به‌معنای کشته شدن در راه خداوند است، گفت: شهید در ادبیات جمهوری اسلامی ایران شامل کسانی می‌شود که در راه دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب و کیان نظام اسلامی، استقلال کشور ایران و مقابله با تهدیدات دشمن جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون بنیاد شهید ایران، از انقلاب سال 1357 تا ابتدای سال 1400 حدود 220 هزار نفر شهید محسوب شده‌اند، گفت: در ایران سازمان بنیاد شهید برای رسیدگی به امور خانواده‌های شهدا تأسیس شده و 22 اسفند به‌عنوان روز شهید نامگذاری شده است.

وی در ادامه به بعضی از اصطلاحاتی که در ادبیات جمهوری اسلامی ایران درباره شهیدان به کار می‌رود پرداخت و اصطلاحات شهید محراب، شهدای دفاع مقدس، شهید گمنام، شهید مدافع حرم، شهدای انقلاب، شهیدان امنیت و شهیدان خدمت را از این موارد دانست که آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و همراهانشان از شهدای خدمت محسوب می‌شوند.

حجت‌الاسلام حیدری ادامه داد: همچنین در ایران جانباختگان بعضی از حوادث نیز به‌عنوان شهید معرفی شده‌اند، مانند کشته‌شدگان فاجعه منا در سال 1394، آتش‌نشانان جان‌باخته در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو تهران در سال 1395 و جانباختگان هواپیمای اکراینی در سال 1398.

وی مبنای برخورد با شهدا را فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سومین سالگرد عروج حاج قاسم سلیمانی دانست که فرمودند: «حاج قاسم را دست نیافتنی و اسطوره نکنید، حاج قاسم یکی مثل ما بود، یک بچه روستایی در استان کرمان»

این ناظر شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان در پایان به بحث عاقبت بخیری اشاره کرد و گفت: امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند که ما میتوانیم با اعمال و رفتار و کردار و با بصیرتمان تعیین کنیم که خانه قبرمان باغی از باغ‌های بهشت باشد یا چاهی از چاه‌های جهنم.

گفتنی است، طرح «شنبه‌های امربه‌معروفی» با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی این مرکز، ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر استان و قرارگاه مردمی و جهادی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر امام خامنه‌ای در مساجد خراسان در حال برگزاری است. 

در این طرح ائمه جماعت مساجد شنبه هر هفته پنج دقیقه بعد از نماز عصر یا نماز عشا درباره اهمیت واجب فراموش‌شده، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، سخنرانی می‌کنند و مدیریت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان نیز از ائمه جماعت فعال در این زمینه تقدیر به عمل می‌آورد که در اولین گام از حجت‌الاسلام نیکنام، امام جماعت مسجد المهدی عجل الله تعالی روستای سنگ بست شهرستان مشهد تقدیر شد.

مشاهده photo_2024-05-26_09-34-44.jpg
photo_2024-05-26_09-34-44.jpg
مشاهده photo_2024-05-26_09-34-46.jpg
photo_2024-05-26_09-34-46.jpg
    بیان دیدگاه