اخراج امام مسجدی در فرانسه به اتهام یهودی‌ستیزی

فرانسه یک امام مسجد الجزایری تبار را به اتهام طرح سخنان تحریک‌آمیز علیه یهودیان در سال 2018، بعد از 7 سال اخراج کرد.

3417353_873.jpg
2024-04-21 12:34:00

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی‌ به‌ امور مساجد استان‌های‌ خراسان، محمد تاتیات، امام یکی از مساجد شهر تولوز در جنوب فرانسه، با حکم دادگاهی در فرانسه به اتهام طرح سخنان مبتنی بر نفرت و خشونت علیه یهودیان در سال 2018 حکم اخراج دریافت کرده است. 

جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه در پیامی که در شبکه اجتماعی «X» منتشر کرده است، اعلام کرد که قانون مهاجرت بار دیگر اخراج امامی در تولوز را تأیید کرده که سخنان نفرت‌انگیز مطرح کرده است و او 24 ساعت فرصت دارد تا به کشور خود بازگردد. 

جان ایگلسیاس، وکیل محمد تاتیات، در سخنانی در خصوص حکم صادر شده علیه موکل خود گفت: او 40 سال است که در فرانسه است و بچه دارد و اینجا کار می‌کند و هفت سال است که هیچ سخنی نگفته است و اکنون در هواپیما عازم الجزایر است.

قرار بود روز دوشنبه جلسه رسیدگی به درخواست فوری وکیل این امام مسجد در خصوص این حکم اخراج در دادگاه اداری پاریس برگزار شود.

ایگلسیاس با بیان اینکه آنچه در حال رخ دادن است تا حدودی خطرناک است، خاطرنشان کرد که او قادر به برقراری ارتباط با موکل خود، درحالی که در فرودگاه تولوز بود و برای رفتن به الجزایر آماده می‌شد، نبوده است.

محمد تاتیات در سال 1985 به عنوان امام جماعت اعزامی از الجزایر وارد فرانسه شد. دو سال بعد به تولوز رفت تا در مسجد محله آمبالو تبلیغ کند.

در ژوئن 2018، یک مقام محلی مدعی شد که وی در جریان یک خطبه در مسجدالنور سخنانی تحریک‌آمیز و نفرت‌انگیز علیه یهودیان مطرح کرده است.

در 31 آگوست 2022، دادگاه استیناف، تولوز تاتیات را به دلیل آن خطبه به چهار ماه حبس تعلیقی محکوم کرد.

در 19 دسامبر، دادگاه تجدیدنظر با رد درخواست تجدیدنظر امام، محکومیت وی را تأیید کرد و در 5 آوریل جاری وزیر کشور فرانسه حکم صادر شده علیه وی را امضا کرد.

    بیان دیدگاه