رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان خراسان جنوبی:

هدف از ایجاد مساجد، اداره جامعه اسلامی است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، در مراسم معارفه دبیر امور مساجد بخش سده (شهرستان قاینات) که در دفتر امامت جمعه این بخش برگزار شد، اظهار کرد: فقط از طریق مسجد می‌توان زمینه ساز تمدن اسلامی شد.

IMG_20240213_223529_958~4.JPG
2024-02-13 20:58:07

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، حجت الاسلام امین مطهری مقدم، رئیس این مرکز، ظهر امروز (24 بهمن‌ماه 1402) در مراسم معارفه دبیر امور مساجد بخش سده (شهرستان قاینات) که در دفتر امامت جمعه این بخش برگزار شد، اظهار کرد: فقط از طریق مسجد می‌توان زمینه ساز تمدن اسلامی شد.

حجت الاسلام مطهری مقدم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، گفت: مسیر رسیدن به تمدن مهدوی، تأسی به امام حسین # و اصحاب آن حضرت است که مهمترین خصیصه اصحاب سیدالشهدا # محبت و اطاعت از ولایت است.

وی افزود:‌ هدف انقلاب اسلامی بستر سازی و زمینه سازی برای تمدن اسلامی و ظهور حضرت ولی عصر $ است و این بستر سازی و زمینه سازی برای تمدن اسلامی فقط از مسیر مسجد محقق می‌شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان با اشاره به فرمایش امام خمینی ^ مبنی بر اینکه "مسجد محلی است که ملت باید به آن توجه داشته باشند، این طور نباشد که خیال کنیم حالا دیگر ما پیروز شدیم، دیگر مسجد می‌خواهیم چه کنیم؟ پیروزی ما برای اداره مسجد است." گفت: اگر بخواهیم مساجد همان گونه که در پیروزی انقلاب نقش اساسی داشتند در گام دوم انقلاب هم نقش آفرین باشند، باید نقش و جایگاه مسجد در جامعه اسلامی را بشناسیم! مسجد، تنها نهادی است که توسط خداوند وضع شده و هدف از وضع مسجد، اداره جامعه اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد:‌ برای اینکه مساجد بتواند به جایگاه واقعی که در شریعت دیده شده باز گردد، نیازمند نگاه راهبردی و نقشه راه برای مساجد هستیم و مرکز رسیدگی رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، سند راهبردی نجم (نقشه جامع مساجد) را برای رسیدن به مسجد تراز تدوین کرده است؛ در این سند، چشم اندازی که ترسیم شده، این است که مسجد، کانونِ محوریِ تربیت نیروی انسانی تمدن ساز و نهاد نقش آفرین در اداره فرهنگی و اجتماعی کشور در سطح محله و بستر ساز تمدن اسلامی باشد.

حجت‌الاسلام مطهری مقدم اظهار داشت: برای تحقق این چشم انداز با الهام از منابع وحیانی، بیانات امامین انقلاب و اسناد بالادستی کلان فرهنگی کشور که مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است، راهبردهای کلان نقشه جامع مساجد (نجم) ترسیم شده که عبارت است از تحقق مسجد تراز، جامعه تراز و تحقق تمدن نوین اسلامی.

وی افزود: در سند نجم، برای تحقق مسجد تراز به عنوان اولین گامِ رسیدن به چشم انداز، (تربیت نیروی تمدن ساز و بستر سازی برای تمدن نوین اسلامی) ده راهبرد عملیاتی تحت عناوین گفتمان سازی، فرهنگ سازی، توانمندسازی، کادر سازی، تخصصی سازی، پایدار سازی، جوان سازی، شبکه سازی، مسجدسازی و الگو سازی ترسیم شده است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: یکی از مهمترین راهبردهای عملیاتی این مرکز، توانمند سازی ارکان مسجد (امام جماعت، امنا و خادم) است و این مرکز دوره‌های آموزش و توانمندسازی را در استان برای ارکان برگزار می‌کند.

مشاهده IMG_0715.JPG
IMG_0715.JPG
مشاهده IMG_0719.JPG
IMG_0719.JPG
مشاهده IMG_0720.JPG
IMG_0720.JPG
مشاهده IMG_0722.JPG
IMG_0722.JPG
    بیان دیدگاه