برنامه‌های دهه بصیرت در مساجد استان‌های خراسان

معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، با اشاره به برنامه‌های عمومی از 9 تا 19 دی که در مساجد برگزار می‌شود، فضاسازی مسجد و محله، ارائه محتوای بصیرتی در مسجد، رزمایش تبیین فاطمی، اکران فیلم‌ها و مستندهای مرتبط با مناسبت‌های دهه در مسجد، اجرای سرود انقلابی بصیرتی و نمایش در مسجد و مکان‌های پرتردد اطراف مسجد، غبارروبی مزار شهدا، برگزاری مسابقه کتابخوانی، نقاشی و شعر و... در مسجد را از برنامه‌های پیشنهادی دانست.

photo_2024-01-01_09-28-10.jpg
2023-12-31 09:29:10

حجت‌الاسلام امیرحسین احمدنیا، معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، در گفت‌وگو با روابط‌عمومی این مرکز گفت: دهه بصیرت در تقویم رسمی کشور عزیزمان، یادآور مناسبت‌های ارزشمندی مانند حماسه‌های نهم، سیزدهم و نوزدهم دی‌ماه است که هر یک حائز اهمیت ویژه‌ای است.

وی افزود: دی ماه سال جاری مقارن با ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا> نیز شده و از سوی دیگر با توجه به برگزاری انتخابات در اسفند ماه، اهمیت بصیرت‌افزایی و پاسخ به شبهات موجود جامعه در این دهه بیش از گذشته است.

معاون فرهنگی اجتماعی تبلیغی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان با تأکید بر لزوم غنیمت دانستن این فرصت ارزشمند، گفت: این معاونت با عنایت به راهبردهای گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی، برنامه‌هایی را تدوین کرده و آن‌ها را با تلاش همسنگرهای عزیز مسجدی دنبال می‌نماید.

بزرگداشت وقایع تاریخی این دهه، تجدید میثاق با ولایت و آرمان‌های انقلاب اسلامی، تبیین ارزش‌ها و معارف والای انقلاب اسلامی و پاسخ به شبهات مطرح در جامعه، افزایش سطح بینش سیاسی و اجتماعی مردم در خصوص مسائل داخلی و خارجی، تبیین و نمایش ولایتمداری، اقتدار و صلابت مردم قهرمان ایران در جامعه بین‌المللی و زمینه‌سازی مشارکت حداکثری در انتخابات 1402، اهدافی بود که حجت‌الاسلام احمدنیا برای این طرح‌ها برشمرد.

وی با اشاره به برنامه های عمومی از 9 تا 19 دی که در مساجد برگزار می‌شود، گفت: فضاسازی مسجد و محله، ارائه محتوای بصیرتی در مسجد، رزمایش تبیین فاطمی، اکران فیلم‌ها و مستندهای مرتبط با مناسبت‌های دهه در مسجد، اجرای سرود انقلابی بصیرتی و نمایش در مسجد و مکان‌های پرتردد اطراف مسجد، غبارروبی مزار شهدا، خاصه شهدای فتنه و امنیت به‌‌صورت گروهی، برگزاری مسابقه کتابخوانی، نقاشی و شعر و نیز برپایی نمایشگاه کتاب با موضوع بصیرت و... در مسجد از برنامه‌های پیشنهادی است.

حجت‌الاسلام احمدنیا با بیان اینکه در روزهایی از این دهه که مناسبت خاص دارد نیز برنامه‌های مختص همان روز در مساجد اجرا می‌شود، به چند برنامه در این زمینه اشاره کرد و گفت: روز 13 دی که به عنوان «روز جهانی مقاومت» نامگذاری شده، امسال مقارن با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و ولادت حضرت امام خمینی^ و سالروز شهادت شهید سلیمانی است و با توجه به جنایت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در غزه، تبیین ارزش‌ها و ابعاد اندیشه مقاومت بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: برگزاری پویش از دانشگاه تا هویزه در محورهای خاطره‌نویسی، شعر، سرود و نقاشی، برگزاری یادواره شهید به یاد شهدای دانشجو، تبیین رشادت‌های شهدای دانشجو در بین نماز و سخنرانی‌ها، معرفی شهدای دانشمند و دانشجو و قرائت وصیت‌نامه ایشان در مساجد و تلاش جهت معرفی الگوهای شهید، از برنامه‌هایی است که می‌توان در روز 16 دی اجرا کرد.

معاون فرهنگی اجتماعی تبلیغی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان همچنین به ویژه‌نامه‌های برخط این معاونت که به‌مناسبت این ایام تهیه شده و در اختیار ائمه جماعات قرار دارد، گفت: «جهاد تبیین»، «غزه»، «سرند» و «مصباح»، عناوین این ویژه‌نامه‌ها است که در کنار دوره‌های آموزشی «مصباح بصیرت، مکتب سلیمانی» و «حجاب، مدیریت جذابیت‌ها» در دسترس عموم مبلغان قرار گرفته است.

گفتنی است، سامانه https://ravagh.masjedona.ir، جهت ثبت گزارش و رتبه‌بندی فعالیت‌های مساجد در این ایام، در اختیار ائمه جماعات قرار دارد.

    بیان دیدگاه