اهتمام به مسجدمحوری در برنامه هفتم توسعه کشور

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، به طرح‌هایی که توسط این مرکز با مطالبه از دولت و مجلس و در جهت گفتمان مسجدمحوری دنبال شده اشاره کرد و گفت: در مجلس و دولت کنونی مسئله مسجدمحوری دنبال می‌شود و در برنامه هفتم توسعه اهتمام بیشتری به محوریت مساجد داده شده است.

RXgxOGFP.jpg
2023-12-22 14:18:23

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی ارفع، رئیس این مرکز، در گردهمایی ائمه جماعات طرح هدایت که به‌همت این مرکز در اردوگاه مازندران برگزار شد، گفت: حرکت انقلاب اسلامی، با این نگاه که مسجد دارالحکومه اسلام است و باید به کارکردهای حداکثری خود برسد، آغاز شده و به پیروزی رسید.

وی افزود: بعد از انقلاب، حضرت امام بر مسجدمحوری تأکید کرده و در 8 سال دفاع مقدس نیز مسجد، محور روشنگری، تقویت مبانی فکری، جذب و آموزش نیروها و پشتیبانی از جبهه‌ها بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، با بیان اینکه بعد از دفاع مقدس، با ایجاد فرهنگ‌سراها و نهادهای موازی با مسجد، نقش مساجد کم‌رنگ شد، گفت: باید کارکرد حداکثری را به مساجد برگردانیم و رهبر معظم انقلاب هم می‌فرمایند: اگر مساجد کیفیت شایسته خود را بیابند هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری از دوش مردم، مسئولین و جامعه برداشته خواهد شد.

وی به طرح‌هایی که توسط این مرکز با مطالبه از دولت و مجلس و در جهت گفتمان مسجدمحوری دنبال شده اشاره کرد و گفت: در مجلس و دولت کنونی مسئله مسجدمحوری دنبال می‌شود و در برنامه هفتم توسعه اهتمام بیشتری به محوریت مساجد داده شده است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، دو تهدید کنونی دشمن را ایجاد تردید و ابهام در نسل نوجوان و تضعیف پشتوانه مردمی نظام دانست که باید توسط ائمه جماعات در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار گیرد.

وی به راهکارهایی که بزرگان برای مقابله با این دو مسئله ارائه می‌دهند اشاره کرد و گفت: علاوه بر برنامه‌ریزی برای تقویت باورهای نوجوانان و جوانان با تشکیل جلسات در مساجد، باید به مسائل فرهنگی اهتمام بیشتری داشته باشیم و فعالیتمان به میزان تهاجم و متناسب با آن باشد.

وی، حفظ وحدت کلمه و شور و نشاط انقلابی، تبیین مستمر ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی را از مصادیق این مقابله عنوان کرد و گفت: مسئله انتخابات و حضور مردم پای صندوق‌های رأی از مواردی است که هرچه پررنگ‌تر باشد، نظام اسلامی تقویت می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، در پایان گفت: اگر معتقدیم که بزرگ‌ترین معروف، ایجاد، حفظ و تقویت حکومت اسلامی است، مبتنی بر این نگاه باید در همه عرصه‌ها به‌صورت فعال حضور داشته باشیم و نسبت به دستاوردها و اقتدار انقلاب اسلامی روشنگری کنیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان همچنین در این جلسه به پرسش‌های بعضی از ائمه جماعات طرح هدایت (مبلغان مستقر در روستاها) پاسخ داد.

    بیان دیدگاه