جوان‌سازی ارکان مساجد از راهبردهای رسیدن به مسجد تراز اسلامی است

مدیر جذب و گزینش مرکز رسیدگی به امورمساجد استان‌های خراسان، یکی از راهبردهای اصلی این مرکز را جوان‌سازی‌ و جذب ائمه جماعات فعال و خلاق دانست.

DSC_9282.JPG
2023-12-02 09:29:19

حجت‌الاسلام راستگو مقدم، مدیر جذب و گزینش مرکز رسیدگی به امورمساجد استان‌های خراسان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این مرکز با بیان اینکه مساجد نیاز به امام جماعت جوان‌، فعال، پویا و خلاق دارند، گفت: در این راستا طرحی را شروع کردیم که در گام اول از مدارس علمیه مشهد و در مرحله بعد امیدواریم ‌بتوانیم از همه مدارس علمیه استان خراسان رضوی بازدید کرده و ضمن دیدار با اساتید، مدیریت و کادر این مدارس با تبیین جایگاه واقعی مسجد برای طلاب، آن‌ها را از فعالیت مساجد شاخص و الگو آگاه سازیم.

وی در ادامه با اشاره به نقش کلیدی و محوری امام جماعت در تعمیق و احیای کارکرد مساجد، افزود: ‌انتخاب امام جماعت به قدری مهم و حائز اهمیت است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، باید گزینشی‌ عالمانه و هوشمندانه صورت پذیرد.

حجت‌الاسلام راستگو مقدم، اظهار کرد: یکی از مراحل ابتدایی‌ فرآیند جذب و گزینش ‌ائمه جماعت توسط این مرکز، برگزاری مصاحبه توسط اساتید مجرب است‌ که در این مرحله با انجام مصاحبه‌، شناخت اولیه و مقدماتی از وضعیت این افراد‌ صورت گرفته و استعدادها و توانمندی‌هایشان در چهار عرصه بینشی، دانشی، مهارتی و رفتاری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مدیر جذب و گزینش مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، افزود: این مصاحبه در سطحی دیگر در مورد ارکان مسجد نیز انجام می‌شود و به طور میانگین طی یک هفته تعداد 24 مصاحبه برای جذب امام جماعت و 110 مصاحبه در مورد گزینش سایر ارکان مسجد برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام راستگو مقدم  با اشاره به این موضوع که امام جماعت در هر مسجد، عاملی مهم در پیشرفت و ترقّی مسجد به شمار می‌رود و چنان‏چه دارای شرایط لازم باشد، تأثیری بسزا در تحوّلات مثبت در جوانان و در نتیجه گرایش آنان به مساجد خواهد داشت، گفت: در راستای نیل به شاخصه‌های ‌مسجد تراز اسلامی یکی از راهبردهای اساسی در مجموعه امور مساجد جوان‌سازی و جذب ائمه جماعات فعال، پویا و جوان است.

    بیان دیدگاه