دومین مرحله حفظ سنواتی قرآن کریم آغاز شد

امام جماعت مسجد پیامبر اعظم@ گفت: سال 94 همزمان با افتتاح مسجد پیامبر اعظم@ طرح حفظ سنواتی قرآن کریم را آغاز کردیم و اختتامیه دوره اول آن با تقدیر از 40حافظ کل برگزار شد که این مراسم انگیزه ای برای ادامه مسیر شد و به نام علی بن ابیطالب# تلاش می کنیم 110حافظ کل تربیت کنیم.

4257299.jpg
2023-10-14 13:12:59

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، دومین مرحله حفظ قرآن کریم با عنوان «تحفیظ نبوی» با حضور برخی مسئولان استانی از جمله رئیس سازمان صداوسیمای خراسان رضوی، حاج حمید شاکرنژاد، قاری بین المللی قرآن کریم، حاج مهدی حسنی استاد برجسته و بین المللی حافظ قرآن و تعدادی از خانواده‌های قرآنی در مسجد پیامبر اعظم@ (آزادی 36) مشهد برگزار شد. 

حجت الاسلام سید موسی سلطانی، مدیرعامل موسسه فرهنگی قرآن و عترت شکوه رسالت نبوی و امام جماعت مسجد پیامبر اعظم@ در این مراسم ضمن گرامیداشت مقام شهدای انقلاب و امنیت و دفاع مقدس گفت: سال 94 همزمان با افتتاح مسجد پیامبر اعظم@ طرح حفظ سنواتی قرآن کریم را آغاز کردیم و 9 مهرماه 1402، اختتامیه دوره اول آن با تقدیر از 40حافظ کل برگزار شد که این مراسم انگیزه ای برای ادامه مسیر شد و به نام علی بن ابیطالب# تلاش می کنیم 110حافظ کل تربیت کنیم.

امام جماعت مسجد پیامبر اعظم@ در خصوص برنامه حفظ قرآن در مرحله دوم عنوان کرد: افرادی بودند که در مرحله اول از صفر شروع کردند و امروز حافظ کل قرآن هستند. محدودیت سنی و جنسی در ثبت نام و حضور افراد در دوره دوم وجود ندارد و این برنامه در دو بخش خواهران و برادران برگزار خواهد شد. 

حجت الاسلام سلطانی با ذکر این مطلب که دوره حفظ قرآن به صورت رایگان برگزار می شود بیان کرد: هدف ما از برگزاری این دوره حفظ کل قرآن کریم است اما با نظر استاد حسنی می توان حفظ 10، 15 و 20 جزو را هم در برنامه ریزی ها قرار داد.  

وی با بیان این مطلب که جلسات حفظ به صورت حضوری در مسجد پیامبر اکرم@ برگزار خواهد شد گفت: علاوه بر مشهد، از علاقمندان سطح استان نیز ثبت نام خواهد شد و جلسات برای شرکت کنندگان استان مجازی خواهد بود.

خواندن قرآن باید به رفتار قرآنی منجر شود

در بخش دیگری از این مراسم فرماندار اسبق مشهد که از حامیان و خیران این طرح است گفت: مقام معظم رهبری می فرمایند در کشور  شیعه باید از خواندن قرآن نتیجه بگیریم و نتیجه آن رفتار قرآنی است. امروز باید دید آیا رفتار قرآنی در حوزه های علمیه، مدارس، دانشگاه ها، بازار و زندگی فردی ما مشاهده می شود یا خیر؟ اگر نمی شود باید به فکر باشیم. 

غلامرضا بصیری پور اظهار کرد: قرائت قرآن در مراسم های مختلف زیاد برگزار می شود اما بنظرم در ترجمه قرآن کم کاری صورت گرفته است و باید در معانی آن بیشتر توجه کنیم.  

بصیری پور با بیان این مطلب که فرهنگ و زبان ما با ادبیات قرآن بسیار نزدیک است افزود: نقاط مشترک بین کلمات فارسی و عربی زیاد است.‌ 10هزار کلمه در قرآن وجود دارد که فارسی زبان ها از آنها استفاده می کنند. همچنین تکرار برخی کلمات معنادار است و بالاترین کلمه تکراری مربوط به الله است که بیش از 9هزار مرتبه در قرآن آمده است. 

وی به تشویق کودکان با قرآن و آشنایی با مفاهیم قرآنی تاکید کرد و گفت: معارف قرآن باید در زندگی و محافل خانوادگی ما رونق گیرد. گاهی کودکی را در صداوسیما می آورند که در برخی مسائل قادر است به راحتی صحبت کند اما درباره قرآن نمی تواند بیان خوبی داشته باشد.

همچنین مهدی حسنی، در این محفل گفت: هر کاری که برای خدا باشد برکت دارد و این دوره حفظ نیز چون خالصانه بود رونق گرفت. افرادی بودند که روخوانی شان مشکل داشت اما توانستند در حفظ قرآن موفق شوند. 

وی با بیان این مطلب که بسیاری افراد می پرسند چرا با وجود توسعه صنعت چاپ باید قرآن را حفظ کنیم اظهار کرد: آنکه به قرآن نیاز دارد ما هستیم نه قرآن، همانطور که در احادیث آمده "انّی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی"، مطمئن باشید اگر به سمت ائمه و اهل بیت و قرآن نیاییم در خسران هستیم. ذات قرآن هدایت است و آنکه به سمتش نیاید ضرر کرده است. ما محبوریم به قرآن نزدیک شویم واگر اینطور نباشد شیطان به ما نزدیک می شود. 

حسنی حفظ قرآن را روشی محکم برای نزدیک شدن به نور و مفاهیم قرآن دانست و تشریح کرد: روایت داریم مومن روزانه 50آیه در روز  
بخواند اما امروزه افراد چنان غرق در روزمرگی شدند که فرصتی برای آن ایجاد نمی کنند در حالیکه تلاوت قرآن خودش جایگاهی دارد و یک عمل است. 

وی ادامه داد: کسی که به حفظ قرآن روی می آورد خداوند نوری در وجود او قرار داده است که باید شکرگزار آن باشد. قرآن منبع نور است و هرچه به سمتش برویم به این منبع نزدیک می شویم. 

این استاد برجسته حفظ قرآن گفت: حسن حفظ قرآن، علی رغم تقویت حافظه و امتیازات دنیایی، کسب معرفت و رفاقت با این کتاب آسمانی است. فرد تا با قرآن رفیق نشود به اسرار آن آشنا نخواهد شد. قرآن تا کسی را نشناسد خود را معرفی نمی کند. قرآن با رفیق شفیق حرف می زند و هیچ کسی مانند حافظ قرآن با او رفیق نیست. 

حسنی در ادامه تاکید کرد: زمانی که فرد با قرآن رفیق می شود و به آن عمل می کند درهایی از معرفت برای او باز می شود و درک می کند که بسیاری از افراد آن را نخواهند فهمید و به حقایق آن دست نمی یابند. 

وی نور قرآن را در زندگی به نور جاده ای تاریک تشبیه کرد که فرد بدون آن نمی تواند راه را تشخیص دهد، تصریح کرد: هیچ کدام از افرادی که با قرآن سروکار دارند از جمله مفسران و قاریان قرآن، به اندازه حافظان قرآن، با این کتاب آسمانی ارتباط ندارند چرا که هر روز باید حافظ، قرآن بخواند و با این نور در ارتباط باشد. بدون این نور چیزی دیده نمی شود و قلب های تاریک گمراه خواهند شد. 

این استاد برجسته حفظ قرآن افزود: دلیل تاکید مقام معظم رهبری بر حفظ قرآن نیز بر همین مسئله است تا قلوب افراد به نور معرفت این کتاب آسمانی باز شود. وجود افراد با قرآن انس می گیرد و وقتی انس گرفت آرام می گیرد. 

حسنی با اشاره به این مطلب که در دوره اول حفظ قرآن، افرادی با سنین بالای 50سال اهتمام به حفظ قرآن کردند خاطرنشان کرد: خداوند برای همه انسان ها توان حفظ کردن قرآن را اعطا کرده است و هیچ محدودیت سنی ندارد.

گفتنی است علاقمندان به حفظ قرآن می توانند با مراجعه به مسجد پیامبر اعظم@ واقع در خیابان آزادی36 مشهد در این طرح شرکت کنند.

    بیان دیدگاه