اختتامیه بزرگترین طرح سنواتی حفظ قرآن کریم در مشهد برگزار شد

اختتامیه بزرگترین طرح سنواتی حفظ قرآن کریم هم‌زمان با میلاد حضرت رسول اکرم@ و امام جعفر صادق# به‌همت مسجد پیامبر اعظم@ برگزار شد.

50025_00.jpg
2023-10-04 08:51:52

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در مراسم اختتامیه بزرگترین طرح سنواتی حفظ قرآن کریم با عنوان تحفیظ نبوی و تجلیل از منتخبین دوره که در سالن صبا صداوسیمای مشهد برگزار شد ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم @ و امام صادق # اظهار کرد: حضور در این محفل قرآنی که به نام قرآن مجید و تکریم و تجلیل قاریان و حافظان و قرآنیان شکل گرفته را برای خودم توفیقی ارزشمند می‌دانم.

حجت الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: خداوند متعال بهترین مخلوقش را که از همه انبیا و اولیا و ملائکه الله افضل است برای هدایت مردم فرستاد. در حدیث قدسی داریم "لولاک خلقت الافلاک" که می‌فرماید کل این عالم را بخاطر گل وجود تو خلق کردم و مقام پیامبر اکرم @ را هیچ ملک مقربی ندارد. پیغمبر اکرم @ در عرش الهی جایی قدم گذاشت که هیچ موجود و ملکی اجازه ورود نداشت.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان تشریح کرد: خداوند بهترین مخلوقاتش را برای هدایت مردم انتخاب و مبعوث کرده است و این نشان می‌دهد خداوند تا چه اندازه بندگانش را دوست دارد. باید قدر خود را بدانیم که تا این حد خداوند اجر و قرب برای ما قائل است.

وی تاکید کرد: خداوند برای هدایت انسان ها، عزیزترین و بافضیلت‌ترین و گرامی‌ترین موجود عالم را فرستاده است. پیغمبر اکرم تمثل وحدانیت خداست، همانطور که خداوند شبیه ندارد پیامبر اکرم نیز تمثل بی مانندی و وحدانیت خداست.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به معجزاتی که دیگر انبیا داشتند و در تاریخ بیان شده است گفت: معجزه همه انبیا برای زمان خودشان است، ولی معجزه پیامبر که قرآن کریم است برای همه اعصار و تاریخ بشریت کاربرد دارد و آن کتاب آسمانی مسلمانان است. آنچه ما امروز می‌بینیم نازل شده حقیقت قرآن به صورت کتاب است. به دلیل اینکه انسان توان تحمل آن معنای حقیقی قرآن را ندارد حیات حقیقی قرآن در قیامت آشکار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین مروی تصریح کرد: تمامی انبیا معجزاتی داشتند، ولی هیچکدام درجه معجزه و ماندگاری معجزه شان به اعجاز پیامبر عظیم‌الشان اسلام نمی‌رسد. معجزه پیامبر زنده کردن مرده نیست، بلکه احیای دل‌های مرده است که نابودی در آن نیست بلکه سعادت و هدایت و زندگی در آن است. تنها پیامبر اسلام توانست حقیقت قرآن را تحمل کند. ایشان تجلی قرآن در دنیاست. خداوند قدرتی به پیامبر داد که توانست 6 هزار بار حقیقت قرآن (به تعداد آیات قرآن) بر قلب پیامبر تجلی کند، ولی حضرت موسی یک بار هم نتوانست این حقیقت را تحمل کند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان بیان کرد: فاصله جامعه قرآنی ما با مفاهیم و آموزه‌های قرآنی از زمین تا آسمان است. در جامعه قرآنی 10 میلیون پرونده در دادگستری نباید باشد، طلاق و جدایی تا این اندازه نیست و اختلاف و نفاق بین مردمش وجود ندارد. خداوند می‌فرماید رزق شما دست من است. اگر رزق دست خداست چرا دزدی؟ چرا راهزنی؟

وی با اشاره به چند داستان واقعی و تاریخی از هدایت افراد مختلف به سوی قرآن که با یک تلنگر اتفاق افتاد گفت: انسانی که زمینه هدایت در او وجود دارد با یک آیه نیز هدایت می‌شود و راهش عوض می‌شود.

حجت الاسلام مروی در پایان خطاب به قرآن آموزان عنوان کرد: سعی کنید آنچه از قرآن آموختید عمل کنید و عمل به قرآن داشته باشید که نسبت به آن مورد بازخواست قرار می‌گیریم

در ادامه علی مولوی حقیقی دبیر اجرایی این مراسم اظهار کرد: امروز تشکل‌های قرآنی مشهد گرد هم آمدند تا اهانت به قرآن را که در چند ماه گذشته در اروپا شاهد بودیم را محکوم کنند و بگویند تربیت حافظان قرآن را همچنان ادامه خواهند داد.

وی افزود: در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و گام دوم انقلاب از 40 نفر از شاگردان استاد حاج مهدی حسنی که در سنین 17 تا 30 سال قرار دارند تقدیر به عمل خواهد آمد.

مولوی حقیقی عنوان کرد: تقدیر از پیشکسوتان و چهره‌های شاخص حوزه قرآنی از جمله فاطمه افخمی، حاج حسن علمی، استاد سادات فاطمی و استاد حسنی از برنامه‌های این مراسم خواهد بود. همچنین از 15چهره ماندگار قرآنی که به رحمت ایزدی رفتند یاد خواهد شد.

رئیس ستاد مردمی تکریم و تجلیل از فعالان قرآنی خراسان رضوی تصریح کرد: فراخوان این مراسم عمومی بوده و تمام افرادی که دوستدار و حافظ قرآن بودند به این مراسم دعوت شدند و پیش بینی ما این است که حدود 1500 نفر در این مراسم حضور خواهند داشت.

حاج مهدی حسنی در بخشی از این مراسم خطاب به حاضران در برنامه گفت: خوش به سعادت شما که برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کنید و به دنبال چیزی هستید که خداوند آن را ارزشمندترین سرمایه برای ما قرار داده است.

این استاد بین المللی قرآنی افزود: بر اساس حدیث معصوم# ارزش هر مرد آن چیزی است که آن را خوب بداند و بشناسد و به دنبال اوست، امروزه بیشتر مردم به دنبال دنیاخواهی هستند و اگر کسی آمال و آرزویش خانه است حتما به آن دست خواهد یافت

حافظ کل قرآن بیان کرد: قرآن سراسر نور و پاکی و صفا است و باید خداوند را شاکر باشیم که به سمت این نور جذب شده ایم.

وی ادامه داد: ارزشمندترین هدیه خداوند متعال در دنیا قرآن است که از بین بندگانش، افرادی را انتخاب می‌کند که آن‌ها را وارث کتاب خود قرار دهد و این بهترین و بزرگترین هدیه برای انسان است که برگزیده خداوند است و این بسیار ارزشمند است.

حسنی به صحبت رهبر انقلاب که فرمودند به 10 میلیون حافظ قرآن در کشور نیازمندیم اشاره کرد و افزود: 10 میلیون حافظ قرآن نیاز داریم که از هر 8 نفر نیاز به یک حافظ کل قرآن داریم، البته منظور این نیست که صرفا الفاظ را حفظ کند بلکه فرد بخاطر مراوده با قرآن، با احکام و کلمات آن انس می‌گیرد و به سمت معارف آن جذب شده و آن‌ها را در زندگی بکار می‌گیرد.

وی با اشاره به جایگاه مهم حافظان قرآن در جامعه گفت: متاسفانه فرهنگ حفظ قرآن در جامعه به خوبی نهادینه نشده است و نیاز است ما به عنوان مربی، جایگاه حافظان قرآن را به لحاظ کمی و کیفی ارتقا دهیم و برای حفظ قرآن تبلیغ کنیم تا جایی که خانواده‌ها به دنبال کسب این ارزش برای فرزندان خود باشند.

گفتنی است، این برنامه از سوی مسجد پیامبر اعظم@ و با همکاری ستاد مردمی تکریم و تجلیل از فعالان و پیشکسوتان قرآن و عترت خراسان رضوی و با هدف ترویج و تکریم چهره‌های جوان و پیشکسوت قرآن کریم برگزار شد. 

    بیان دیدگاه