«بوریا»؛ تلاشی برای حفظ اتصال هیئت با مسجد

کارگردان برنامه تلویزیونی بوریا گفت: وقتی هیئتی ارتباط خودش را از مرکزیتی به‌نام مسجد قطع می‌کند، در حقیقت دارد پایگاه و خانه اصلی خودش را ترک می‌کند و ما باید به‌طور جدی نسبت به این موضوع نگران باشیم که خدشه‌ای به اتصال هیئت و مسجد وارد نشود.

سایز-مناسب-سایت.jpg
2023-09-10 15:52:42

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، برنامه تلوزیونی بوریا، با موضوع پیوند هیئت و مسجد، ویژه ایام محرم و صفر، به‌همت مدیریت رسانه این مرکز و برای فصل دوم، تولید شده و در حال پخش است که در این زمینه با حمیدرضا معشوقی، نویسنده و کارگردان این برنامه و مدیر رسانه مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، هم‌کلام شده‌ایم.

 

بوریا را معرفی کنید.

بوریا برنامه‌ای تلویزیونی در قالب گفت‌وگو با چهره‌های شاخص هیئتی سطح استان خراسان است که این افراد به استدیوی بوریا دعوت شده و به گفت‌وگویی صمیمی درباره پیوند هیئت و مسجد می‌نشینند.

 

هدف از ساخت بوریا چه بوده است؟

یکی از چالش‌هایی که این روزها شاهد آن هستیم، موضوع جدایی و فاصله گرفتن هیئت‌های مذهبی از مساجد است. وقتی هیئتی ارتباط خودش را از مرکزیتی به‌نام مسجد قطع می‌کند، در حقیقت دارد پایگاه و خانه اصلی خودش را ترک می‌کند و ما باید به‌طور جدی نسبت به این موضوع نگران باشیم که خدشه‌ای به اتصال هیئت و مسجد وارد نشود.

ما در برنامه بوریا به گفت‌وگو با افراد شاخص و اثرگذار هیئتی که به اصل مسجدی بودن پایبند هستند نشسته‌ایم تا در این رابطه به گفتمان ثابتی برسیم.

هدف دیگری که از ساخت برنامه تلویزیونی بوریا دنبال می‌کردیم پرداختن به افرادی است که در بستر مجموعه تربیتی هیئت قرار گرفته و اکنون به انسان‌های موفق و اثرگذاری در سطح جامعه تبدیل شده‌‌اند؛ خروجی‌هایی که، در هر قسمتی از جامعه قرار گرفته‌اند، تبدیل به عضو مطلوب آن قسمت شده‌اند.

هیئت تراز انقلاب اسلامی مجموعه فرایندی است که می‌تواند هر فردی از جامعه را در بستر خویش پذیرا باشد و در کمترین زمان ممکن پویایی لازم جهت رشد را به آن فرد عطا نماید.

در برنامه تلویزیونی بوریا در بخش اول، به سراغ خروجی‌های این فرایند هیئت رفتیم که چه افرادی هستند و از چه توانمندی‌هایی برخوردارند.

وقتی در سطح هیئت‌های تراز انقلاب اسلامی جست‌وجوی خود را دقیق‌تر می‌کنیم با افرادی روبه‌رو می‌شویم که زندگی‌شان به دو بخش قبل و بعد از آشنایی با هیئت امام حسین# تقسیم می‌شود.

در نگاه بخشی از جامعه، هیئت صرفاً مکانی است که افرادی، به آنجا مراجعه می‌کنند و چشمی تر می‌کنند و آه سر می‌دهند و باری از خود را سبک کرده و خلاص... در صورتی که هیئت اباعبدالله الحسین# نقطه آغاز تولد زندگی خیلی از انسان‌های بزرگ و موفق جامعه بوده است.

 

تجربه ساخت فصل اول چطور بود که تصمیم به ساخت فصل دوم گرفتید؟

 کار اول همیشه سختی‌ها و شیرینی‌های خاص خودش را به همراه داشته، اما ما در فصل اول با بازخوردهای فوق‌العاده‌ای از سمت آحاد مختلف جامعه رو‌به‌رو بودیم و تقریبا تمام سختی‌های کار اول برای ما هیچ شد. موضوع هیئت مسجدی و سازوکار تربیتی هیئت آن‌قدر اهمیت دارد که می‌توان سال‌ها برای آن برنامه ساخت و به همین دلیل به یک فصل نمی‌توانستیم اکتفا کنیم.

 

آمار پخش برنامه را بفرمایید؟

فصل اول این برنامه 8 قسمت بود که در هر قسمت 3 مهمان حضور داشتند که در 8 هفته محرم و صفر از شبکه‌های سراسری افق و استانی خراسان رضوی به پخش رسید.

فصل دوم این برنامه نیز شامل 10 قسمت است که از شبکه‌های سراسری افق و قرآن پخش شده و در 10 شب پایانی ماه صفر نیز هر شب ساعت 18:30 از شبکه خراسان رضوی به پخش می‌رسد.

در ضمن همه عزیزان می‌توانند تمامی قسمت‌های پخش‌شده را از طریق نرم‌افزار تلوبیون مشاهده فرمایند و البته بنا داریم در صفحات فضای مجازی بوریا به آدرس https://eitaa.com/booria_official  نیز به صورت هفتگی بخش‌هایی از این برنامه را منعکس نماییم.

    بیان دیدگاه