حجت‌الاسلام و المسلمین ماندگاری

مسجد می‌تواند نیت‌های جامعه را اصلاح کند

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری روز دوشنبه سی‌ام مردادماه 1402 در گردهمایی ائمه‌ی جمعه و جماعات خراسان جنوبی که به مناسبت «روز جهانی مسجد» در محل امور مساجد استان برگزار شد، با بیان اینکه مسجد طرح اسلامی برای تعالی و هدایت بشر است، گفت: نیت‌ها اگر در امور مختلف زندگی خالص نباشد انسان تعالی پیدا نمی‌کند و مسجد می‌تواند نیت‌های جامعه را اصلاح کند.

۲۰۲۳۰۸۲۱۱۲۲۹۲۴_IMG_2607.JPG
2023-08-21 19:13:02

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی ماندگاری؛ استاد حوزه و دانشگاه، به مناسبت روز جهانی مسجد و با حضور ائمه جمعه خراسان جنوبی و جمعی از ائمه جماعات، امناء و خدام مساجد و برخی از مسئولین استانی که در محل سالن اجتماعات مرکز رسیدگی به امور مساجد استان برگزار شد، اظهار کرد: مسجد زیباترین طرح برای تعالی فرد، خانواده و جامعه است برای همین خداوند در سوره مبارکه حج در رابطه با اولین شاخصه حکومت اسلامی می‌فرماید: «اِن مَکَّنّاهُم فِی الاَرضِ اَقامُوا الصَّلوةَ...»

وی با اشاره به تأکید دین اسلام بر اقامه نماز و پایگاه مسجد، ادامه داد: نماز نماد تعالی است چون پنج ویژگی(نیت، قبله، طهارت، آداب و امام) دارد که اگر در تمام زندگی انسان‌ها جاری و ساری شود همه زندگی آنان بندگی خواهد شد.

حجت الاسلام ماندگاری در ادامه «نیت» را یکی از ویژگی‌های نماز دانست و تصریح کرد: نیت‌ها اگر در امور مختلف زندگی خالص نباشد انسان تعالی پیدا نمی‌کند بنابراین باید نیت‌های خود را اصلاح کنیم و مسجد می‌تواند نیت‌های جامعه را اصلاح کند.

کارشناس مذهبی با بیان اینکه هر کارمان باید ما را یک قدم به قبله یعنی خدا نزدیک کند، افزود: نماز و مسجد می‌تواند مردم را به سمت خداوند جهت دهد تا شکرگزار نعمت‌های الهی باشد.

وی با اشاره به اینکه نماز طهارت می‌خواهد، عنوان کرد: مسجد می‌تواند به همه مردم بگوید شما دیدنی، شنیدنی، گفتنی و خوردنی پاک و ناپاک دارید و تا پاک نشویم از حقیقت نماز و مسجد و عترت بهره‌مند نمی‌شویم.

حجت الاسلام ماندگاری با تأکید بر اینکه نماز و مسجد به ما یاد می‌دهد که هر کار در زندگی و جامعه آداب دارد که باید رعایت شود، گفت: با بیان اینکه نماز و مسجد، امام دارد بنابراین زندگی هم برای تعالی به امام نیاز دارد.

کارشناس مذهبی به تبیین جایگاه ولی فقیه در جامعه پرداخت و بیان کرد: ولی فقیه تهدیدها را می‌گوید، آموزش می‌دهد و آرایش را تنظیم می‌کند؛ 17 سال است که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند اولویت ما جنگ اقتصادی است اما اگر این مهم را مسئولان و مردم می‌فهمیدند امروز فشارهای اقتصادی کمتر بود.

وی بر جهاد در تولید، اصلاح الگوی مصرف و جهاد در خدمت و انفاق مومنانه تأکید کرد و افزود: همانگونه که کار ویژه مربی، معلم و مدیر را می‌شناسیم باید کار ویژه‌های ولایت فقیه را هم در جامعه بشناسیم که اهداف، امکانات و اولویت‌ها را می‌گوید.

حجت الاسلام ماندگاری در ادامه با بیان اینکه مسجد ماکت طرح اسلام برای تعالی و هدایت بشر است، تصریح کرد: تمام موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌ها منوط به هدایت و عدم هدایت بشر است.

کارشناس مذهبی با تأکید بر اینکه اگر همه زیر پرچم ولایت قرار بگیریم خدا وعده داده دشمن را عقب بیندازد، گفت: اما اگر کم‌کاری کنیم زیر پرچم دشمن قرار می‌گیریم.

وی با اشاره به تلاش دشمن برای دوری مردم از ولایت، تأکید کرد: باید یاد بگیریم با تأیید نکات مثبت مخاطب، تبدیل ویژگی‌ها منفی به مثبت و تخریب آنچه که قابل تایید و تبدیل نیست، به مساجد جذب کنیم.

مشاهده _E5A6434.JPG
_E5A6434.JPG
مشاهده _E5A6441.JPG
_E5A6441.JPG
مشاهده _E5A6460.JPG
_E5A6460.JPG
مشاهده _E5A6463.JPG
_E5A6463.JPG
مشاهده ۲۰۲۳۰۸۲۱۱۲۲۹۵۲_IMG_2609.JPG
۲۰۲۳۰۸۲۱۱۲۲۹۵۲_IMG_2609.JPG
مشاهده ۲۰۲۳۰۸۲۱۱۲۳۰۲۲_IMG_2613.JPG
۲۰۲۳۰۸۲۱۱۲۳۰۲۲_IMG_2613.JPG
مشاهده IMG12134780.jpeg
IMG12134780.jpeg
مشاهده IMG12234906.jpeg
IMG12234906.jpeg
مشاهده IMG12255029.jpeg
IMG12255029.jpeg
    بیان دیدگاه