نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

طرح اساسی مسجد، انسان سازی است

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی روز دوشنبه سی‌ام مرداد ماه 1402 در همایش روز جهانی مسجد و با حضور ائمه جمعه استان و جمعی از ائمه جماعات، هیئات امناء و خدام مساجد که در سالن اجتماعات امور مساجد استان برگزار شد، با تأکید بر اینکه حقیقت مسجد یک فرهنگ و طرح است، گفت: مسجد در چند رکعت نماز خلاصه نمی شود و باید طرح انسان سازی داشته باشد.

_E5A6493.JPG
2023-08-21 14:25:34

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی‌فقیه در این استان، در همایش روز جهانی مسجد که با حضور ائمه جمعه و جمعی از مسئولان استانی، ائمه جماعات، هیئات امنا و خدام مساجد در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد، گفت: بخشی از مسجد دارای زمین و شبستان و محراب است که احکام خود را دارد اما حقیقت مسجد، یک فرهنگ و طرح است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی تصریح کرد: برنامه مسجد بر اساس عبارت «قولوا لا اله الله تفلحوا»، به اصلاح انسان توجه دارد و اصلاح عمل و شکوفایی آن به لازمه «حُسن فاعلی» و «حُسن فعلی» حاصل می‌شود.

وی با اشاره به عبارت قرآنی «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ» (کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‌اند)، بیان کرد: اگر انسان درست شود همه چیز درست می‌شود و این کاری است که پیامبران دنبال کردند؛ بنابراین باید ابتدا همه سرمایه‌گذاری‌ها بر انسان باشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مسجد تراز، دارای همه خیرات است، افزود: اما اگر مسجد فقط دیوار و محراب باشد، همان مسجد ضرار خواهد بود و شناخت حقیقت مسجد، بسیار مهم است.

وی افزود: دین سطح بالایی دارد، به‌طوری که بشر را به سطح مَثَل خدایی می‌رساند، اما مردم استعدادهای مختلفی دارند و طرح اینکه از همه انسان‌ها در سطوح مختلف بتوان بهره‌برداری کرد که هم برای جامعه و هم برای خود فرد مفید باشد، طرحی برای ساخت انسان است.

امام جمعه بیرجند خاطرنشان کرد: نماز جماعت در مسجد یعنی به‌صورت نمادین، فردی که کامل‌تر است، محور قرار می‌گیرد و بقیه نیز طوری عمل می‌کنند که یک فرد واحد را تشکیل دهند.

وی در ادامه بیان کرد: این موضوع در زندگی روزمره هم پیاده می‌شود اما توجه نمی‌شود، مثل ساختن ساختمان که تعدادی کارگر آن را می‌سازند در حالی که آشنایی با علم مهندسی و معماری ندارند؛ طرح مسجد یعنی همین موضوع و مسجد در چند رکعت نماز خلاصه نمی‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی با بیان اینکه پیش‌نماز باید فردی مثل شیخ انصاری باشد تا بقیه نیز در همه مسائل غیر نماز هم از او تبعیت کنند، گفت: مردم باید در ایمان و شرک، حب و بغض، مسائل مالی و اقتصادی از امام جماعت تبعیت کنند و دیگر لازم نیست سطح علمی خود آن‌ها به سطح امام برسد.

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی، مسجد بعد از 1400 سال از انزوا در آمده و امروز باید این مکان فرهنگی بازسازی شود و منحصر به برگزاری نماز نباشد، گفت: اینکه می‌بینید گاهی دشمن از ما پیشی می‌گیرد، به این دلیل است که دشمن بر تفرقه‌ها موج‌سواری می‌کند؛ بر جامعه متفرق هر کسی می‌تواند مسلط شود و بعد از تسلط همه چیز را غارت می‌کند و ارزش‌ها و فرهنگ‌ها را از بین می‌برد.

نماینده ولی فقیه درخراسان جنوبی در ادامه با بیان اینکه مسجدی که به بیرون خود کاری نداشته باشد شبیه کلیسا است، گفت: ما با آرمان‌های انقلاب اسلامی فاصله نداریم، طرح آماده است و باید مقدمات را فراهم کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر با همان وحدت روزهای اول انقلاب اسلامی جلو برویم همه مشکلات حل می‌شود اما مشکل آنجایی است که بعضی از افراد رو به کشورهای غربی دارند.

گفتنی است حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری، استاد حوزه و دانشگاه نیز یکی از مهمانان ویژه این همایش بزرگ بود.

مشاهده _E5A6422.JPG
_E5A6422.JPG
مشاهده _E5A6440.JPG
_E5A6440.JPG
مشاهده _E5A6441.JPG
_E5A6441.JPG
مشاهده _E5A6455.JPG
_E5A6455.JPG
مشاهده _E5A6462.JPG
_E5A6462.JPG
مشاهده _E5A6478.JPG
_E5A6478.JPG
مشاهده _E5A6481.JPG
_E5A6481.JPG
مشاهده _E5A6482.JPG
_E5A6482.JPG
مشاهده _E5A6486.JPG
_E5A6486.JPG
مشاهده _E5A6487.JPG
_E5A6487.JPG
    بیان دیدگاه