حمید شاه‌آبادی در گفتگو با خبرگزاری شبستان؛

مسجد بزرگترین داشته ما برای تحقق تمدن نوین اسلامی است/ فعالیت‌های قرآنی باید مسجدمحور شوند

معاون سابق سیمای رسانه ملی با بیان اینکه مسجد بزرگترین داشته ما در تحقق تمدن نوین اسلامی است، گفت: برای تبدیل هر مسجد به یک پایگاه قرآنی باید جلسات و نشست‌های قرآنی همچون گذشته در مساجد احیاء و ترویج فرهنگ قرآنی با محوریت مسجد انجام شود.

Capture.JPG
2023-04-30 13:33:11

«حمید شاه آبادی» با حضور در غرفه خبرگزاری شبستان  در بخش نهادها و موسسات دولتی سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم درباره راه های تحقق مطالبه مقام معظم رهبری درباره تبدیل هر مسجد به یک پایگاه قرآنی، اظهار کرد: هر نظام و انقلاب و هر حرکت علمی و عظیمی در هدفگذاری باید به درستی داشته های خود را بشناسد.

معاون سابق سیمای رسانه ملی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی هدف ما تشکیل تمدن نوین اسلامی و جامعه اسلامی به معنای کامل و تام آن است، تاکید کرد: بزرگترین داشته ما در تحقق این هدف، مسجد است، همان طور که انقلاب در پایگاه مسجد شکل گرفت و فعالیت های انقلابی به طور مسجدمحور انسجام یافت، امروز هم مسجدمحوری به ما در ساخت تمدن نوین اسلامی کمک می کند.

وی با بیان اینکه فعالیت ها در جامعه اسلامی زمانی به ثمر می نشیند که مردم پای کار بیایند و مسجد بستر این حضور مردم در صحنه است، گفت: قرآن و مسجد بزرگ ترین داشته های امت اسلام هستند، قرآن به عنوان کتاب زندگی مسیر حیات طیبه را به انسان ها عرضه می کند و از دیگر سو مسجد نیز ظرفیتی بی بدیل است لذا باید این ظرفیت تبدیل به پایگاه قرآن شود.

شاه‌آبادی ادامه داد: علی‌رغم این ضرورت، ‌به نظر می رسد کارکردهای مسجد را صرفاً به اقامه نماز محدود کرده ایم چنان که در دوران کرونا مساجد به عنوان نخستین مراکز تعطیل شدند! متاسفانه کارکردهای مسجد را تضعیف کرده ایم که باید احیاء شود.

وی ابراز کرد: برای تبدیل هر مسجد به یک پایگاه قرآنی باید جلسات و نشست های قرآنی همچون گذشته در مساجد احیاء و ترویج فرهنگ قرآنی با محوریت مسجد انجام شود.

شاه‌آبادی تعدد نهادهای تصمیم‌گیرنده در حوزه مسجد را از مشکلات این عرصه دانست و تأکید کرد: بین مساجد کنونی با مسجد تراز فاصله است که باید آن را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه محله‌محوری فعالیتِ انقلابیون از عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی بود، گفت: دشمن با علم به این ظرفیت در اغتشاشات اخیر کشور محله‌محور عمل کرد وقتی دشمن از این روش استفاده می کند ما نباید محله محوری با مرکزیت مسجد را نادیده بگیریم.

شاه‌آبادی با بیان اینکه مسجدمحوری در محلات نیازمند هم‌افزایی نهادهای مربوطه است، خاطرنشان کرد: این نهادها و نیز متولیان مسجدی باید به گونه ای عمل کنند که مردم احساس کنند در مسجد منفعل نیستند؛ اگر بزرگداشت مناسبت ها و چراغانی در جشن ها و سیاهپوشی محلات و خیابان ها در عزاداری ها را شهرداری و دیگر نهادها بسپاریم مردم دور می شوند محور همه این فعالیت ها باید مسجدی و مردمی باشد و به طور غیرمستقیم از آنها حمایت شود.

گفتنی است، سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از 12 تا 26 فروردین ماه و از ساعت 17 تا 24 با شعار «می‌خوانمت» میزبان بازدیدکنندگان در مصلای بزرگ امام خمینی^ است.

    بیان دیدگاه