حجت‌الاسلام‌والمسلمین حائری‌زاده در گفتگو با شبستان؛

ماه مبارک رمضان فرصت طلایی جهاد تبیین در مساجد است/ هر مسجد یک پایگاه قرآنی را در رمضان محقق کنیم

یک کارشناس مذهبی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصت طلایی جهاد تبیین به‌ویژه برای نسل جوان در مساجد است، گفت: از این فرصت برای رونق قرآن‌محوری در فعالیت‌های مسجدی و تحقق هر مسجد یک پایگاه قرآنی بهره بگیریم.

Capture.JPG
2023-03-26 15:35:37

حجت الاسلام والمسلمین «سیدمهدی حائری‌زاده»، در گفت و گو با خبرنگار گروه مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان با بیان اینکه ماه مبارک رمضان بهترین بستر برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر و پیگیری جهاد تبیین در مساجد است، اظهار کرد: کارکرد مسجد صرفا اقامه نماز نیست، بلکه امام مسجد وظیفه دارد از این ظرفیت برای پاسخگویی به سوالات و شبهات روز جوانان بهره برداری کند.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: امروز متاسفانه شاهد هستیم که برنامه های برخی از مساجد تنها به اقامه نماز خلاصه شده و مساجد از بسیاری از کارکردهایشان دور شده اند.

وی تصریح کرد: برخی از مساجد اگرچه از نظر ظاهری مجلل نیستند اما به دلیل داشتن امام جماعت آشنا به علم و زبان روز و داشتن اتاق فکر در طول سال میزبان حضور گسترده اقشار مردم بویژه جوانان هستند اما بعضی از مساجد علی‌رغم داشتن ساختمان و ظاهری باشکوه و مجلل، برنامه هایشان در جذب مخاطب کارساز نبوده است!

حجت الاسلام حائری زاده تاکید کرد:‌ فعالیت های امام جماعت باید با مسجد گره خورده باشد و وقت طولانی در مسجد صرف برقراری ارتباط  و تبیین کند، در چنین مسجدی نه تنها در ماه مبارک رمضان و مراسم های مذهبی بلکه همواره شاهد رونق حضور مردم بویژه جوانان در مساجد خواهیم بود.

حجت الاسلام و المسلمین حائری زاده با اشاره به برکات حضور مومن در مسجد، ابراز کرد: در روایتی از پیامبر@ است که: «مومن در مسجد همانند ماهی در آب است»، این یعنی اگر مومن را از مسجد جدا کنند، روحش دچار آسیب می شود.

وی اضافه کرد: انس با مسجد برکاتی دارد که علم کمیاب، دوستى قابل استفاده، ترک گناهان به خاطر شرم از خدا، رحمت مورد انتظار ازجمله آنها است. همچنین مومن هر قدمی که در مسجد بر می دارد، 10 حسنه برای او نوشته می شود.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر لزوم رونق جلسات قرآنی مساجد در ماه مبارک رمضان با مشارکت نهادها و دستگاه های مختلف، خاطرنشان کرد: قرآن‌محوری باید در برنامه های مساجد پررنگ باشد و ائمه جماعات برای همه گروه های سنی اعم از خردسال، نوجوان و جوان و سالخورده در این عرصه برنامه ریزی داشته باشند تا شیرینی برنامه های قرآنی را بچشند و فرصت تحقق مطالبه رهبری معظم انقلاب درباره هر مسجد یه پایگاه قرآنی فراهم شود. به ویژه آنکه از صدر اسلام تاکنون جلسات قرآنی مساجد همواره خاستگاه چهره های اثرگذار و نخبگان بوده است.

    بیان دیدگاه