امام جمعه مشهد، حضرت آیت‌ الله علم‌الهدی:

دشمن در لبه سقوط و ذلّت ایستاده است

Untitled-1.jpg
2023-03-11 11:38:39

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه عبادی نوزدهم اسفندماه که با حضور پرشور زائران و مجاوران در رواق امام خمینی^ حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اینکه لازمه نظام‌مند شدن زندگی و برنامه داشتن در آن، با تقوا بودن و بر طبق تقوا عمل کردن است. خداوند متعال در آیه 18 سوره حشر می فرماید زندگی باید نظام مند و با برنامه باشد. برای اینکه زندگی نظام مند باشد باید تقوا بر زندگی انسان حاکم شد اگر تقوا وجود نداشته باشد این زندگی نظام ندارد و شبیه گذران زندگی جانوران و تحت تاثیر حوادثی خواهد بود که برای او پیش بیاید و این نوع زندگی، انسانی نیست.

امام جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه در زندگی انسان باید نظام و برنامه وجود داشته باشد افزود: انسان باید بداند در زندگی فردای خود چه کاری می خواهد انجام دهد. برای اینکه زندگی نظام مند باشد باید تقوا باشد و حلال و حرام خدا را برنامه زندگی خود قرار دهند.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: خدا در سوره حشر می فرماید شما که تقوا دارید محاسبه کنید که کارهای شما برای زندگی بعد از مرگ چه مقدار اثر دارد و با این اعمال و رفتار زندگی آن دنیا چگونه است؟

ایشان اظهار کرد: بر اساس تقوا انسان باید محاسبه داشته باشد که زندگی او چگونه گذشته و درصد خوبی ها و بدی ها را محاسبه نماید. داریم به آخر سال نزدیک می شویم در این ایام همه دنبال محاسبه زندگی خود هستند، در این محاسبه چه چیزی را محاسبه نماییم؟ یکی محاسبه اعمال ما در طول امسال است و اینکه چه کارهایی انجام دادیم، خوبی ها یا بدی ها و ثواب یا گناه بیشتر بوده است.

امام جمعه مشهد مقدس گفت: پیامبر@ به ابوذر فرمودند، انسان وقتی از متقین است که زندگی او حساب داشته باشد، بداند غذایی که خورده است از کجا آمده است و هزینه هایی که کرده از کجا به دست آمده است.

آیت الله علم الهدی افزود: محاسبه دومی که باید بعد از محاسبه اعمال انجام دهیم محاسبه عمر است. در یک سالی که گذشت چه کاری انجام دادیم و برای آبادی آخرت خود چه کاری انجام دادیم.

ایشان ادامه داد: محاسبه سوم محاسبه خوبیها است. اینکه به خوبی های خود چه مقدار اطمینان داریم، انفاق، روزه، مجاهدات و دیگر کارهایی که انجام داده ایم، روی کدام یک از این کارهای خوب خود پس از مرگ می‌توانیم انگشت بگذاریم. روی هر کدام از آنها بخواهیم انگشت بگذاریم و بگوییم این کار را انجام دادیم با یک تلنگر رد می‌کنند و می‌گویند کجای این کار برای خدا بوده است؟

آیت الله علم الهدی گفت: در خصوص خوبی هایی که انجام دادیم محاسبه کنیم که کدام یک از آنها را می توانیم به درگاه خدا ارائه دهیم.

ایشان افزود: شعار تقوا زیاد داده می‌شود اما مهم عمل کردن به تقوا است. عمل و رفتار ما باید در همه احوال متاثر از تقوا باشد.

 آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه با اشاره به فواید و ضرورت‌های انتظار فرج اظهار کرد: مقوله انتظار برخواسته از امید و مولد امید است. اینکه ما در زندگی تا چه بانشاط زندگی کنیم، همه به این بستگی دارد که تا چه حد به آینده امیدوار باشیم. از این جهت است که انتظار فرج می‌تواند مولد امید در جامعه باشد و مسئله‌ای هم که دشمنان ما را در رنج قرار داده، این است که جامعه ما همچنان به آینده امیدوار باشد.

ایشان افزود: اینجاست که به میدان آمده‌اند تا امید را براندازی کنند و نشاط و برنامه را از جامعه بگیرند. این جنگ ترکیبی متشکل از جنگ اقتصادی، نظامی، سیاسی، فرهنگی و روانی که هم‌اکنون در جریان است، تلاش دارد تا مردم را نسبت به نظام ناامید کند. اگر این هدف محقق شود، ما از نظام معصوم هم ناامید خواهیم شد.

توسل دشمن به ایجاد هراس برای کودکان معصوم

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی در واکنش به توطئه اخیر دشمن در مسموم سازی مدارس دخترانه خاطرنشان کرد: شما ببینید دشمن تا کجا در ناامیدکردن ما ایستاده است؛ تا حدی که به جان دختران معصوم و بی‌گناه ما افتاده‌اند و حتی در دبستان‌ها، هراس مسمومیت سازی را به جان و دلشان انداخته تا حس امنیت را از مردم ما بگیرند.

ایشان ادامه داد: در منطقه ما، امتیاز بارز این کشور با وجود همه پریشانی‌هایی که وجود دارد، حس امنیت است. این همان برگ برنده‌ای است که در این کشور وجود دارد و اکنون دشمن آن را نشانه گرفته است. در این غائله مسموم‌سازی مدرسه‌ها، تاکنون حتی یک مورد تلفات جانی هم نداشته‌ایم اما آن‌چه برای دشمن موردنظر است، این است که پدر و مادر از این‌که بچه‌شان را که می‌فرستند مدرسه، احساس امنیت نداشته باشند. اگر حس امنیت از بین رفت و مردم حس امنیت نداشتند، از نظام ناامید می‌شوند و می‌گویند این نظام نمی‌تواند مشکل ما را حل کند.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: امروزه از مشکلات فرهنگی و اجتماعی گرفته تا مسائل اقتصادی و حتی بحران‌های امنیتی، از بحران ارز گرفته تا ناامن سازی فضای زندگی مردم، همگی برخواسته از یک فتنه و توطئه دشمن است. این‌ها نباید بهانه‌ای شود که ما از نظام ناامید شویم زیرا اگر حجم توطئه‌ها و بحران‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه دشمن را در نظر بگیریم، دیده انصاف این است که نظام در مدیریت عرصه زندگی جامعه در تاریخ 43 ساله اخیر موفق عمل کرده است.

دشمن در لبه سقوط و ذلالت ایستاده است

عضو مجلس خبرگان رهبری، اجرای طرح‌های توطئه آمیز و خرابکارانه کنونی را در امتداد بمباران شهرها و موشک‌باران مناطق مسکونی توسط دشمن خواند و گفت: باید به نظام معصومی که آینده جهان را تغییر خواهد داد، امیدوار باشیم. اگر مردم ناامید شدند، فعالیت‌های مسئولان به چشمشان نمی‌آید، برکات نظام را نادیده می‌گیرند و حتی به ذلت افتادن در برابر دشمن را هم سبک می‌شمارند.

ایشان تأکید کرد: شما می‌دانید که وضعیت امروز رژیم صهیونیستی چگونه است. سابقه نداشته که ارتش این رژیم کودک کش که غاصب اراضی و قاتل مسلمانان بود، خود به عامل اصلی قیام علیه حاکمیت سرزمین‌های اشغالی تبدیل شود. اخیراً نخست‌وزیر این رژیم جعلی حتی وقتی قصد مسافرت به آمریکا را داشته است، هیچ خلبانی حاضر نشده تا هواپیمایی او را به سمت مقصد هدایت کند. اگر ما این فلاکت و ذلت دشمن را نبینیم و در این زمانه فقط از نظام اسلامی ناامید شویم، به‌واقع دشمن در عرصه فعالیت‌های خود موفق شده است.

آیت‌الله علم‌الهدی ابراز امیدواری کرد: این نظام برخواسته از اندیشه مهدوی است. این امام زمان$ بوده که تاکنون این نظام را در برهه‌های گوناگون به پیش برده و از خدا می‌خواهیم تا در آینده هم تا ظهور حضرت بقیة‌الله الاعظم$، این نظام را از برکات و عنایات ولی خدا بر زمین بهره‌مند بگرداند.

منبع: Alamolhoda.com

    بیان دیدگاه