حضرت آیت‌الله علم‌الهدی در همایش ملی علامه مصباح یزدی؛

علامه مصباح یک الگوی به تمام معنا در عرصۀ غیرت دینی بودند

یازدهم اسفندماه همایش ملی بزرگداشت علامه مصباح یزدی رضوان الله علیه، با مشارکت مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حوزه علمیه خراسان و جمعی از نهادها در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد.

1111.jpg
2023-03-03 13:45:49

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حضرت آیت‌الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس در همایش ملی بزرگداشت علامه مصباح یزدی ضمن تجلیل از مقام و شخصیت آیت الله مصباح، ابراز کرد: مقام معظم رهبری در تجلیل این شخصیت بیان داشتندکه یاد این عالم بزرگوار و استاد ارجمند در حوزه های علمیه به عنوان تابلوهای نصب شده در برابر بینش ها و مسائل معنوی و علمی، زنده بماند و این یاد مورد تذکر قرار بگیرد.

آیت الله علم الهدی هدف از تشکیل این همایش را اطاعت از فرمان سازنده مقام معظم رهبری دانست و خاطرنشان کرد: فرمان ایشان در احیای یاد و خاطره این عالم جلیل القدر ، صرفا در مقام تجلیل از عظمت معنوی و علمی علامه مصباح نبوده، بلکه ایشان به این نکته توجه داشتند که این تابلو، گویای عظمت‌ها و فضیلت‌های یک استاد سازنده در برابر بینش‌ها منصوب باشد و افراد با نگاه به آن و درک خصوصیات و فضایل علامه بتوانند در یک آموزش بصری قرارگیرند .

 نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در ادامه افزود: معمولا یاد بزرگواران صرفا یک یاد و تجلیل است و گاهی اوقات یک درس و آموزش بصری است. یاد و نام حضرت آیت الله مصباح تابلویی بسیار گویا و شفاف در برابر بینش های عقلی و فکری افراد  است و بسیاری از رهنمودهای ایشان را می‌توان در عرصه های اجتماعی، روحانیت، تکلیف مداری و علم و عمل در این تابلو مشاهده کرد.

امام جمعه مشهد مقدس در تبیین نقش علامه دردوران مبازرات با نظام ستم شاهی عنوان کرد: آیت‌ الله مصباح و مرحوم آیت الله خزعلی رضوان الله علیهما، برای افرادی که درجریان مبارزات و در مسیر هدایت امام بزرگوار بودند، شاخص و معیار نابی محسوب می شدند.

آیت‌ الله علم الهدی در تبیین این شخصیت والا مقام گفت: علامه مصباح یک الگوی به تمام معنا در عرصۀ غیرت دینی بودند.آنجایی که پای خدمت به دین و حفظ ارزش‌ها و مبانی فکری و اعتقادی ‌در جامعه و در فضای آکادمیک دانشگاهی و حوزه علمیه پیش می‌آمد ایشان در مقابل هیچ جوّی تسلیم نمی‌شدند و با هر فضایی که ایجاد می‌شد ، به عنوان یک غیور به تمام معنای دینی و دین مدار مقاومت می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان فرمایشات ‌مقام معظم رهبری در مورد علامه مصباح، که ایشان خلاء وجود علامه طباطبایی و شهید مطهری را پر می‌کند، ابراز کرد: علامه مصباح در کنار سرمایه‌های علمی، عملی و عبادی موسس فکر و اندیشه نیز بودند.

ایشان در ادامه فرمود: بیان حکیمانه مقام معظم رهبری اشاره به این دو ویژگی دارد که مرحوم علامه مصباح در برابر شبهاتی که از طرف دشمنان ظهور پیدا می‌کرد، اندیشه رفع شبهه را تاسیس می‌کردند؛ ضمن اینکه در کنار رفع شبهه و مقابله با شبهات خود ایشان مولد و موسس اندیشه های نابی نیز بودند و  برحسب احساس تکلیف با کمال اخلاص و شجاعت وارد عرصه نشر اندیشه و پاسخگویی به شبهات می شدند.

آیت الله علم الهدی در پایان همایش تصریح کرد: روحانیون عزیزی که در کسوت خدمت‌ به پیشگاه امام زمان عجل الله فرجه هستند باید از شخصیت الگویی این عالم فرزانه در خدمت به ساحت ولایت مدار حضرت بقیه الله، درس گرفته و در این راه از هیچ پیشامدی نهراسند.

    بیان دیدگاه