آیت الله محمود رجبی در همایش ملی بزرگداشت علامه مصباح؛

علامه مصباح اندیشه‌های فلسفی را به صحنه زندگی اجتماعی پیوند داد

یازدهم اسفندماه همایش ملی بزرگداشت علامه مصباح یزدی رضوان الله علیه، با مشارکت مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، حوزه علمیه خراسان و جمعی از نهادها در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد.

47269_22_Origin.jpg
2023-03-03 11:26:49

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت الله رجبی، رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی^ در همایش ملی بزرگداشت علامه مصباح یزدی که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، به تبیین احسن الاعمال پرداخت و گفت: هرعملی که نتیجه‌اش این باشد که انسان وابستگی را فقط با خدا درک کند، ‌احسن العمل است. به تعبیر دیگر هرچه تجلی و نمایشگاه این باشد که انسان و همۀ موجودات عالم وابسته محض به خدا باشند، عمل احسن است.

آیت الله رجبی با اشاره به آیه شریفه( وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ ) ادامه داد:  احسن اعمال یعنی عبادت منتها عبادتی که بر اساس معرفت و براساس ایمان باشد. به تعبیر دیگر نتیجه عبادات شکوفا شدن فطرت خدا آشناست.اگر این فطرت شکوفا شود انسان جز به خدا میل نخواهد داشت و تنها به او عشق می‌ورزد و نتیجه‌اش تخلق به اخلاق الله است و مصداق حدیث شریف قدسی(عَبْدِی أَطِعْنِی أَجْعَلْکَ مِثْلِی، أَنَا حَیٌّ لاَ أَمُوتُ أَجْعَلُکَ حَیّاً لاَ تَمُوتُ، أَنَا غَنِیٌّ لاَ أَفْتَقِرُ أَجْعَلُکَ غَنِیّاً لاَ تَفْتَقِرُ، أَنَا مَهْمَا أَشَاءُ یَکُونُ أَجْعَلُکَ مَهْمَا تَشَاءُ یَکُونُ) می‌شود. 

ایشان در ادامه افزود: علامه مصباح یکی از کسانی بود که فقط خدا رو می‌دید. ایشان در مسائل بسیار بحرانی باآرامش خاطر سخن می گفت و می فرمودما باید بیندیشیم و وظیفه‌ی خود را تشخیص دهیم. ابتدا وظیفه را درست بشناسیم و بعد با تمام توان وظیفه را انجام دهیم. اگر ما در شناخت و انجام وظیفه کوتاهی کردیم باید نگران باشیم؛ اما اگر با روش صحیح تشخیص دهیم و در مقام عمل هم با تمام توان عمل کردیم نباید نگران باشیم؛ چه نتیجه حاصل بشود چه نشود.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی^ تصریح کرد: برای روحانیت دوران عمل بین واجب و مستحب نیست، بین واجب‌ها است. باید در میان واجبات، اوجب را انتخاب کرد. خودشون می‌فرمودند من مدت‌ها دراین فکر بودم که ببینم در بین واجب‌ها کدام اوجب است و کدام وظیفه من است. اگر مشاهده می کنیم علیرغم هجمه رسانه‌ها، ایشان مقاوم تر می شدند بهاین دلیل بود که ساعت‌ها با بررسی دقیق و کارشناسانه به این نتیجه رسیده بودند که وظیفه من این هست و چون جز خدا رو نمی‌دیدند وظیفه‌شان را انجام می‌دادند.

وی یکی از ویژه‌گی‌های بارز این شخصیت بزرگ را پیوند اندیشه‌های متعالی فلسفی با زندگی اجتماعی مردم دانستند و افزودند: در عرصه‌های نظری رویکردهای متعددی در پرداختن به مسائل اخلاقی بود. از منظر ایشان‌ در تربیت اخلاقی و مباحث فکری تقید به موازین دقیق شرعی بسیار زیاد بود و در هر مسئله‌ای این مهم را با گفتار و رفتار خود به ما می آموختند

آیت الله رجبی گفت: علامه مصباح یزدی به اخلاص و توسل به اهل‌البیت صلوات الله علیهم اجمعین تأکید ویژه‌ای داشتند و می‌فرمودند هر جا برای خدا کار کردیم فوق آمال و آرزوهای‌ ما خدا به ما عنایت کرد. و آسانترین‌، مطمئن‌ترین و نتیجه بخش‌ترین کار، توسل به اهل بیت علیهم السلام است.

    بیان دیدگاه