تکریم و معارفه امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام سایت اداری

ششم اسفند ماه 1401 مراسم تکریم و تودیع امام پیشین مسجد "حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام" سایت اداری بیرجند و معارفه امام جماعت جدید این مسجد، برگزار شد.

۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۲۵۲_2.jpg
2023-02-27 13:29:27

به گزارش روابط‌‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌ خراسان جنوبی، ششم اسفند ماه مراسم تودیع حجت‌ الاسلام مرتضی دره‌کی، مدیر و امام‌ جماعت سابق و معارفه حجت‌الاسلام سید محمد حسینی، مدیر و امام‌ جدید مسجد «حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام» واقع در‌ بلوار شهید کاردیده سایت اداری بیرجند، با حضور حجت‌الاسلام مطهری مقدم  رئیس مرکز و مسؤولین امور مساجد استان و جمعی از نمازگزاران و هیئت امنا برگزار شد.

حجت الاسلام مطهری مقدم با اشاره به این که مسجد در صدر اسلام کانون اصلی ارتباط مردم با یکدیگر بود و نقش اساسی در نظام اجتماعی ایفا می‌کرد، گفت: در حال حاضر به دلیل تفکیک ساختار اداره جامعه از مساجد به کارکردهای اجتماعی و سیاسی آن کمتر توجه می‌شود. در عین حال در جریان انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، مساجد نه تنها محلی برای عبادت که محلی برای فعالیت ساختاری و تشکیلاتی علیه رژیم طاغوت تبدیل شد که در دوران دفاع مقدس محل آموزش، اعزام و جمع آوری کمک های مردمی برای جبهه بود.

وی افزود: امام^ می‌فرمود: "مسجد سنگر است". فرمانده این سنگر امام مسجد است. نقش امام جماعت به عنوان فرمانده در سازماندهی، روشنگری و بصیرت افزایی در دوران طاغوت نقش ویژه و خاصی بود. امروز هم رهبری معظم انقلاب می‌فرمایند: "مسجد هسته مقاومت است، مسجد «پایگاه انواع فعالیت‌های اجتماعی» است و در تقویت فکری و ترغیب مردم به فعالیت‌های گوناگون اجتماعی نقش اساسی دارد."

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم کارکرد های مساجد را احیاء کنیم، به امام جماعتِ مدیر، مدبر و دلسوز با بصیرت و آگاه به مسائل محله و مسجد نیازمندیم که امامت مسجد را یک کار حاشیه ای در کنار تبلیغ، تدریس و کار اداری نبیند. به فرموده امام خامنه‌ای(حفظه الله): "امامت مسجد شغلی مهم و اساسی است و نباید با نگاهی حاشیه‌ای به این مأموریت مهم، در حق مسجد کم گذاشت، بلکه باید با حضور منظم و با طمأنینه، ادای با کیفیتِ نماز، گفت‌وگو با مردم و تشکیل حلقه‌های معرفتی و پاسخ به سؤالات جوانان حق مسجد را اداکرد."

وی در پایان افزود: مسؤلین برای تقویت مساجد باید امامت مسجد را جدی بگیرند و برای حمایت و هدایت ائمه جماعات برنامه‌ریزی کنند که احیاء مسجد به احیاء امامت مسجد است.

مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۱۸۲۴_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۱۸۲۴_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۲۷۲۸_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۲۷۲۸_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۲۸۳۰_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۲۸۳۰_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۳۵۳۰_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۳۵۳۰_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۳۵۴۵_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۳۵۴۵_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۳۵۵۶_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۳۵۵۶_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۲۰۸_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۲۰۸_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۲۳۲_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۲۳۲_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۳۰۵_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۳۰۵_2.jpg
مشاهده ۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۳۴۴_2.jpg
۲۰۲۳۰۲۱۴_۱۸۵۳۴۴_2.jpg
    بیان دیدگاه