با سخنرانی آیت الله سیدصمصام الدین قوامی برگزار شد:

نشست علمی بزرگداشت علامه مصباح یزدی

چهارم اسفندماه نشست علمی با عنوان «پیش نیازهای مدیریت اسلامی در مسجد تمدن ساز از منظر آیت الله علامه مصباح یزدی» توسط مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان  و با سخنرانی آیت الله سید صمصام الدین قوامی در مسجد الغدیر مشهد مقدس برگزار شد.
 

A01_7860.JPG
2023-02-24 09:03:54

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان،‌ نشست علمی از سلسله نشست‌های تخصصی همایش ملی علامه مصباح یزدی، چهارم اسفند ماه با حضور جمعی از امامان جماعت منتخب توسط این مرکز و در مسجد الغدیر بولوار چراغچی مشهد مقدس برگزار شد.

حجت الاسلام احمد نیا معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان در این نشست گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده محترم علامه مصباح یزدی فرمودند: بزرگداشت جناب آقای مصباح یکی از واجبات کارهای حوزه و روحانیت است؛ همچنین ایشان در جلسه‌ای خطاب به دانشجویان آیت‌الله مصباح یزدی را شخصیت ویژه‌ای برشمردند و ایشان را به عنوان الگوی موفق معرفی کردند.

ایشان در ادامه افزود: ‌نگاه مقام معظم رهبری، چه در زمان حیات و چه بعد از رحلت علامه مصباح یزدی در مورد ایشان بسیار ویژه است. ما در طول تاریخ اسلام فقهای زیادی داشتیم اما ویژگی بارز علامه که باعث شد رهبر معظم انقلاب از ایشان به عنوان قله غیرت دینی یاد کنند این بود که علامه مصباح یزدی به تمام معنا اسلام شناس بود و عالی ترین مفاهیم دین مقدس اسلام را به ساده‌ترین زبان در اختیار دانشجویان قرار می داد.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز بیان کرد: چندین سال قبل علامه مصباح یزدی کنفرانس‌هایی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تحت عنوان‌ «پیش نیازهای مدیریت اسلامی» داشتند؛لذا در این جلسه که یکی از چهارده پیش نشست کنگره ملی بزرگداشت مقام ایشان با عنوان «پیش نیازهای مدیریت اسلامی در مسجد تمدن ساز از منظر آیت الله علامه مصباح یزدی» است،  برآنیم تا یکی از معارفی که از کلام ایشان به جای مانده را از زبان یک فقیه و مجتهد بشنویم.

 در این مراسم، آیت‌الله‌ «سید صمصام الدین قوامی» مجتهد و نظریه پرداز فقه مدیریت اسلامی، استاد حوزه علمیه و درس خارج و رییس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی به ارائه مباحثی پیرامون این نشست علمی پرداخت.

ایشان در ابتدا با اشاره به شاخصه‌های صبر، یقین و هدایتگری به عنوان سه ویژگی مهم امامت گفت: خداوند در قرآن‌کریم می فرماید از بین جامعه امامانی را برگزیدیم که مردم را به دین و معارف ما هدایت کنند؛ لذا این امامان نمی توانند گمراهی را تحمل کنند و در این راستا ضمن شناخت موانع و رفع آن‌ها، در مقام عبودیت در مقابل ربوبیت نیز استمرار داشته و مقاوم بودند.

آیت الله قوامی با اشاره به دو آیه شریفه 54 و 55 سوره مائده که بر دو موضوع رهبری و پیروی اشاره می کند، افزود: در مدیریت امروز پیروی مهم تر از رهبری است زیرا پیروان هستند که رهبران را به جامعه می آورند و اگر مورد خدمت قرار گرفته و تربیت شوند تعدادشان بیشتر خواهند شد.امام منحصر در معصوم نیست و هر جا اما‌مت است ولایت، صبوریت‌ و یقین نیز خواهد بود و هر کدام لطمه بخورد امامت، اثربخش نخواهد بود.

مجتهد و نظریه پرداز فقه مدیریت اسلامی ادامه داد: مبحث امامت جزو اصول و فروع دین است و از این جنبه یک استثناء است.اکنون این سوال اساسی مطرح است که امامت منحصر به نماز و اداره مسجد است یا متعلق به همه امت در محله می باشد؟ در پاسخ به این سوال سه نوع مدیریت در مسجد، از مسجد و بر مسجد مطرح می شود.

استاد حوزه علمیه و درس خارج بیان کرد: مدیریت در مسجد مشتمل بر دو رکن منبر و محراب است و هر کدام دارای احکامی است و اداره جماعت مدیریت عالی می خواهد و در حقیقت تمرینی برای مدیریت و حاکمیت است. امام جماعت‌ رده سوم است و رده دوم متعلق به امام مسجد می باشد .

آیت الله قوامی در تشریح مدیریت از مسجد گفت: در رده طلایی امام معظم قرار دارد و به جای مامومین، امت قرار می گیرند و البته در بین آن‌ها غیر مسلمان نیز وجود خواهد داشت و همه مواردی که موقتا و در اثر انقلاب مسجد محور ایجاد شده‌اند باید به جایگاه اولیه خود بازگردند.

ایشان در ادامه فرمود: طبق توافق صورت گرفته با حاکمیت کشور در این جا سه رکن داریم که همان قوای سه‌گانه می باشند.با هماهنگی قوه قضائیه صلح یار، باهماهنگی شهرداری و وزارت کشور محله یار و با هماهنگی مجلس ، شورای شهر و پارلمان های ملی و استانی شورایار محله تشکیل داده‌ایم که همه این‌ها امتداد سه قوه در محله هستند.

رییس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی تصریح کرد:باید در محله با رای مستقیم شهروندان مجلس تشکیل داد و با جاذبه حداکثری مردم سالاری دینی را از سطح محلات ‌شروع کرد. در این طرح شورا یاران افرادی هستند که قدرت تحلیل و مسئله‌شناسی دارند اما در حوزه اجرا ورود نخواهند کرد.محله یاران به عنوان مدیران محل با رای اعتماد اعضای شورای محله  و کسب تاییدیه های لازم به مدیریت محل می پردازند.

ایشان در ادامه افزود: صلح یار همان قوه قضائیه است و سعی بر آن است که با مشاوره متخصصین، موعظه و اجرای فریضه امر‌به‌معروف‌ و نهی‌از‌منکر بهداشت قضایی در جامعه ایجاد شود. البته در این راستا از ظرفیت حضور جوانان به عنوان وزرا و نمایندگان محل باید استفاده کرد.باید کادرسازی از سطوح پایین آغاز شود. اگر این افراد بتوانند وظایفشان را به خوبی انجام دهند در آینده در سطوح مدیریتی بالاتر نیز موفق خواهند بود و می توانند عهده‌دار انجام امورات بخش‌های کلان کشور نیز باشند.

مجتهد و نظریه پرداز فقه مدیریت اسلامی بیان کرد: همانطور که در سوره قصص نیز آمده مقدمه وارثین امامت است و خداوند متعال اراده کرده هنگامیکه مستضعفین را می خواهد وارث کند قبلا شبکه امامت را ایجاد می کند؛ لذا باید از سرمایه اجتماعی امامت که یک میراث است به خوبی بهره بگیریم. هنگامی که در یک شبکه هوشمند قرار بگیریم دیگر احساس تنهایی نخواهیم داشت و هر شخص در محدوه خویش به عنوان جزئی از این شبکه وظایف خود را انجام خواهد داد.

ایشان در پایان با مطرح نمودن الگوی هر محله یک کشور تصریح کرد: در این الگو یک شورای عالی متشکل از امام جمعه، فرماندار، رئیس دادگستری، شهردار و رئیس شورای شهر تشکیل شده  و در  محلاتی که داوطلب بوده و از انگیزه کافی برخوردار هستند تصمیم گیری نموده و پس از کسب رای اعتماد شاخص ترین افراد را به عنوان محله یار، شورا‌ یار و صلح یار انتخاب کرد.

مشاهده A01_7774.JPG
A01_7774.JPG
مشاهده A01_7776.JPG
A01_7776.JPG
مشاهده A01_7784.JPG
A01_7784.JPG
مشاهده A01_7795.JPG
A01_7795.JPG
مشاهده A01_7800.JPG
A01_7800.JPG
مشاهده A01_7804.JPG
A01_7804.JPG
مشاهده A01_7810.JPG
A01_7810.JPG
مشاهده A01_7814.JPG
A01_7814.JPG
مشاهده A01_7828.JPG
A01_7828.JPG
مشاهده A01_7848.JPG
A01_7848.JPG
مشاهده A01_7867.JPG
A01_7867.JPG
مشاهده A01_7896.JPG
A01_7896.JPG
مشاهده A01_7902.JPG
A01_7902.JPG
مشاهده photo_۲۰۲۳-۰۲-۲۳_۱۵-۲۴-۰۷.jpg
photo_۲۰۲۳-۰۲-۲۳_۱۵-۲۴-۰۷.jpg
مشاهده photo_2023-02-23_17-15-35.jpg
photo_2023-02-23_17-15-35.jpg
    بیان دیدگاه