زیباترین مساجد جهان برای بازدید در سال 2023

زیباترین مساجد جهان ساختمان های باشکوهی هستند که بازدیدکنندگان از سرتاسر جهان به این مکا ها می‌آیند تا از زیبایی و برتری معماری آن‌ها نسبت به سایر بناهای مذهبی شگفت زده شوند.

1.JPG
2023-01-21 13:58:35

خبرگزاری شبستان،جهان اسلام: مساجد آثار معماری باشکوهی هستند که بهترین مکان های مقدس برای عبادت به شمار می آیند و بازدیدکنندگان از سرتاسر جهان به این مساجد می روند تا زیبایی و برتری معماری آن‌ها مشاهده کنند.

قرن‌هاست که مساجد به عنوان نماد ایمان به شمار می آید. در اینجا برخی از زیباترین مساجد جهان برای افرادی که می خواهند در سال 2023 از آنها بازدید داشته باشند، معرفی شده اند:

مسجد حسن دوم در مراکش

مسجد حسن دوم در کازابلانکا با مناره ای به طول 210 متر (689 فوت) بزرگترین مسجد آفریقا و هفتمین مسجد بزرگ در جهان است.

این مکان مقدس با مساحتی به وسعت 9 هکتار بر فراز اقیانوس اطلس ساخته شده است.

در ساخت مسجد حسن دوم از مصالحی مانند گرانیت «تافراوت» ، سرو «اطلس میانه» و سنگ مرمر «اکادیر» استفاده شده است.

معماری تاریخی مسجد متاثر از طرح های معماری موریش بوده است.

طرح موری بخشی از معماری اسلامی است و در غرب جهان اسلام توسعه یافته است. این طرح با طاق نعل اسبی و نقوش هندسی و عربی در کارهای چوبی و کاشی‌کاری قابل تشخیص است.

موزاییک‌های مسحورکننده و تاثیر تاریخی آنها بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می‌کند و درس‌های تاریخی عمیقی در مورد معماری و هنر ارائه می‌دهد.

در مسجد حسن دوم، می‌توانید با نگاهی به سنگ‌های حکاکی شده با دست، کاشی کاری‌های معرق پیچیده، و سقف‌های طلاکاری شده با چشم‌اندازی از اقیانوس اطلس، وسعت هنرهای مراکشی را ببینید.

غیر مسلمانان اجازه ورود به مسجد حسن دوم را خارج از اوقات نماز دارند.

این مسجد تنها مسجد مراکش است که درهای آن به روی غیرمسلمانان باز است.

مسجد جاما در هند

مسجد «جاما» یکی از مشهورترین مساجد هند است. این مسجد دارای دو مناره به ارتفاع 40 متر است در حالی که چهار مناره کوچک تر نیز در پشت مسجد ساخته شده اند.

 این مسجد با کاشی های قرمز زیبایی ساخته شده است که زیبایی آنها توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. در ساخت این مسجد از مرمر سفید نیز استفاده شده است.

این سازه باشکوه پناهگاهی آرام و دور از شلوغی دهلی قدیمی را فراهم می کند.

نمازخانه بزرگ مسجد دارای دو مناره و چهار برج دیده بانی است، این مسجد می تواند تا 25 هزار نفر را در خود جای دهد و آن را به بزرگترین مسجد هند تبدیل کرده است.

این مسجد دارای سه گنبد، دو مناره و سه دروازه است، طاق‌هایی با کتیبه‌های خوشنویسی به زبان فارسی، ورودی نمازخانه را مشخص می‌کند و یکی از نشانه های اصلی مسجد است.

 این مسجد همچنین به عنوان «مسجد جهان نما»شناخته می شود و مشهورترین مسجد دهلی است.

 مسجد جاما به دست «شاه جهان»، امپراطور مغول با هزینه 900 هزار روپیه ساخته شد و ساخت آن در سال 1656 به اتمام رسید.

در دوره شاه جهان، هیچ مسجد دیگری غیر از مسجد جاما در «قلعه سرخ» به عنوان بزرگترین و زیباترین جاذبه گردشگری در شهر دهلی، وجود نداشت به همین دلیل امپراطور و شاهزاده ها هر زمان که اراده می کردند به گروه های نمازگزار ملحق شوند از  این مسجد بازدید می کردند.

 در سال ‏‏1638، شاه جهان، پنجمین امپراطور مغول پایتخت امپراطوری خود را از آگرا به شهر تازه ساخته شده دهلی که شاه جهان ‏آباد نامیده می شد، تغییر داد.

در همین زمان نیز دستور احداث کاخی جدید در این شهر به نام کاخ سرخ یا قلعه سرخ را صادر کرد. ساخت این ‏کاخ بزرگ و وسیع که دیواره هایی از سنگ های سرخ دارد تقریبا یک دهه طول کشید چرا که این بار قرار بود این کاخ از کاخ آگرا ‏بهتر و زیباتر ساخته شود.

 وقتی کار ساخت قلعه سرخ به پایان رسید، دستور ساخت مسجد جاما یا جامع در آن از سوی شاه جهان صادر شد.

دروازه شرقی این مسجد که به نام «دروازه شاهی» شناخته می شود برای خانواده سلطنتی اختصاص داده شده بود.

 پله های منتهی به دروازه های جنوبی، شرقی و شمالی مسجد، فروش کبوترها، مرغ ها، طوطی ها، مرغ میناها و طیف گسترده ای از پرندگان دیگر از جمله ویژگی های اصلی محیط اطراف این مسجد بودند.

 تاجران پارچه هم از پله های این مسجد برای انجام معاملات خود استفاده می کردند،و انواع غذاها از جمله کباب و کوفته هم در آن اطراف به فروش می رسید.

 شاعران، نویسندگان، هواداران آنها و صدها نفر دیگر هم عصرها به این مسجد می آمدند.

مسجد سلطان احمد در استانبول ترکیه

«مسجد آبی» استانبول با شش مناره متعلق به عصر عثمانی، دارای معماری منحصربفردی است.

 مسجد آبی که گردشگران بسیاری را با کاشی های زیبای خود جذب کرده است دارای 21 هزار و 43 کاشی در بیش از 50 طرح مختلف است که در اواخر قرن 15 و اوایل قرن 16 تهیه شده است.

 50 طرح مختلف در این کاشی ها وجود دارد. از آنجا که رنگ غالب دیوارهای داخلی، آبی است به آن «مسجد آبی» گفته می شود.

نقاشی ها روی دیوار داخلی گنبد اصلی که 43 متر ارتفاع دارد توسط کارشناسان بازسازی کننده صیقل داده شده و نقاشی های اصلی تمیز و احیا می شوند.

مسجد آبی که گردشگران بسیاری را با کاشی های زیبایش جذب کرده است دارای 21 هزار و 43 کاشی در بیش از 50 طرح مختلف است که در اواخر قرن 15 و اوایل قرن 16 تهیه شده است.

مسجد سلطان احمد متعلق به دوران عثمانی است، یک مسجد تاریخی و یکی از زیباترین بناهای معماری استانبول به شمار می آید.

مسجد آبی در سال 1985 با نام «مناطق تاریخی استانبول» در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

مسجد کریستال  در مالزی

در حدود چهار هزار مایلی شهر «مکه» عربستان  یکی از منحصر به فردترین عجایب معماری جهان اسلام به نام مسجد کریستال در کشور مالزی قرار دارد.

 مسجد کریستال که از فولاد و شیشه ساخته شده و در جزیره مالزیایی «وان من آیلند» واقع شده است پس از دو سال ساخت و ساز با هزینه 80 میلیون دلار در سال 2008 افتتاح شد.

گنبدهای شیشه ای و مناره های آن با انعکاس در آب تضاد جالبی با مساجد قدیمی خاورمیانه ایجاد می کنند.

این مسجد در پارک میراث اسلامی واقع شده است که شامل مساجدی مشابه یا کپی برخی از شناخته شده ترین مساجد جهان است.

این مسجد بین سال‌های 2006 و 2008 ساخته شد و به طور رسمی در 8 فوریه 2008 توسط یانگ دی‌پرتوان آگونگ، سلطان میزان زینال ابیدین از ترنگانو افتتاح شد.

مسجد کریستال ظرفیت پذیرش بیش از یک هزار و 500 نمازگزار به طور همزمان را دارد.

وقتی نمازخانه ها و اتاق های جلسات از داخل روشن می شود،به نظر می رسد که  گنبدهای شیشه ای مسجد از طلای خالص تشکیل شده است.

معماری و طراحی مسجد کریستال چند عنصر الهام گرفته از شرق را در خود جای داده است.

مسجد نصیرالملک در ایران

این مسجد که در شهر شیراز ایران واقع شده است به مسجد صورتی نیز معروف است.

 از ویژیگی های قابل توجه این مسجد شیشه های رنگی به کار رفته در آن است که هنگام تابش نور منظره ای زیبا به وجود می آورد.

شیشه های رنگی از ویژگی های این مسجد است که آن را به یکی از زیباترین مساجد جهان تبدیل کرده است.

 کار ساخت این مسجد به درخواست «حسنعلی ناصر الملک » حاکم شیراز  در سال 1876 آغاز شد.

با بازدید صبح زود از این مسجد از نور خارق العاده مسجد لذت ببرید و ببینید که چگونه خورشید طرح های شیشه های رنگی را در کف زمین منعکس می کند.

مسجد لالا مصطفی پاشا در قبرس

مسجد «لالا مصطفی پاشا» که در اصل به عنوان کلیسای جامع «لاتین نیکلاس» شناخته می شود، بزرگترین ساختمان قرون وسطایی در فاماگوستا است که بین سال های 1298 تا 1400 ساخته شده است.

برخی از برجسته ترین طرح های معماری فرانسوی را می توان در مسجد لالا مصطفی پاشا یافت که با سبک گوتیک ریونان طراحی شده اند.

اعتقاد بر این است که مسجد «لالا مصطفی پاشا» در اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم توسط فردی فرانسوی به نام «ژان لانگلو» ساخته شده است.

این  بنا در ابتدا به عنوان یک کلیسای جامع کاتولیک در مرکز فاماگوستا خدمت می کرد تا اینکه در سال 1571 پس از امپراتوری عثمانی به مسجد تبدیل شد.

 

    بیان دیدگاه