تبریک امام خمینی ^ در پی فرار شاه از ایران

بیست‌ و‌ هفتم دی ماه 1357در پی فرار شاه از ایران، حضرت امام خمینی^ طی پیامی در 4 بند به ملت ایران تبریک گفته و به تشریح ابعادی از وظایف آحاد ملت در ادامه مبارزه پرداختند.

222.JPG
2023-01-17 13:49:33

پیامها و تدابیر مبتنی بر بینش الهی و اعتماد به مردم از طرف امام خمینی ^ و تأکید ایشان و تصمیم قاطعانه مردم بر ادامه مبارزه، نقشه‌های رژیم را یکی پس از دیگری نقش بر آب کرد، شاید تشکیل شورای سلطنت و معرفی بختیار به عنوان نخست‌وزیر یکی از آخرین این ترفندها باشد که با اخذ رأی اعتماد برای دولت وی در 26 دی‌ماه 1357 منجر به فرار شاه از ایران و خوشحالی زایدالوصف مردم در سراسر ایران گردید. به همین مناسبت حضرت امام خمینی^ طی پیامی در 4 بند به ملت ایران تبریک گفته و به تشریح ابعادی از وظایف آحاد ملت در ادامه مبارزه پرداختند. حفظ نظم و آرامش توسط جوانان غیور و انقلابی، ادامه تظاهرات و جلوگیری از انحرافات احتمالی، معرفی قریب‌الوقوع دولت موقت و توصیه به نیروهای نظامی و انتظامی برای پیوستن به ملت از جمله مواد این پیام به شمار می‌رود.

متن پیام حضرت امام در ذیل آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم‏

خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران- أعْلَی اللَّهُ کلِمَتَهُمْ وَ وَفَّقَهُمُ اللَّهُ تعالی

فرار محمد رضا پهلوی را که طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می‏ کنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملت های مظلوم ثابت کردید که با فداکاری و استقامت می توان بر مشکلات هر چه باشد غلبه کرد، و به مقصد- هر چه دشوار باشد- رسید. گر چه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت از دست ما گریخت ولی به خواست خداوند متعال بزودی به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد؛ لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم، به دست ستمدیدگان، فوری است. او رفت و به هم پیمان خود، اسرائیل- دشمن سرسخت اسلام و مسلمین- پیوست و جرایم و آشفتگی هایی را به جای گذاشت که ترمیم آن جز به تأیید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداکاری اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می‏ کنم:

1- بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است، برای حفظ نظم، با آن دسته از قوای انتظامی که اکنون به آغوش ملت بازگشته‏ اند با تمام نیرو همکاری کنند و با کمال قدرت و جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنی ایجاد نمایند.

2- به تظاهرات و شعارهای پر شور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب ادامه دهند؛ و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالی به وجود آورند و نظم را به هم زنند، از آنان جداً جلوگیری کنند. باید ملت بداند که هر انحرافی و هر شعاری که مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه مخلوع و عمال اجانب تحقق می ‏یابد. من از جمیع اشخاصی که انحرافی داشته ‏اند و یا گرایش به بعضی از مکتب های انحرافی داشته ‏اند تقاضا دارم که به آغوش اسلام، که ضامن سعادت آنان است، برگردند که ما آنان را برادرانه می‏ پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگ زده ما بیش از هر زمانی به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد باید سعی شود که از هر اختلافی احتراز شود.

3- دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخابات مجلس مؤسسان بزودی معرفی می‏ شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه‏ ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان همکاری صمیمانه کنند. این جانب به صلاح وزرای غیر قانونی می‏ دانم که برکناری خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.

4- به جمیع نیروهای انتظامی و زمینی و هوایی و دریایی و صاحب منصبان و درجه داران ارتش و ژاندارمری و غیر آنان توصیه می‏ کنم که دست از حمایت محمد رضا پهلوی- که مخلوع است و به کشور برنمی‏ گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است- بردارند و به ملت بپیوندند؛ که صلاح دنیا و دین آنان در آن است.

این جانب از همه طبقات خصوصاً حضرات علمای اعلام در این مواقع حساس تشکر می‏ کنم، و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم؛ و وحدت کلمه را برای همیشه، خصوصاً تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلام، امیدوارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

روح الله الموسوی الخمینی‏

منبع‌: imam-khomeini.ir

    بیان دیدگاه