مسجد پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، نمونه‌ای کم‌نظیر از معماری اسلامی ایرانی

مسجد پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم با معماری چشمگیر ایرانی – اسلامی و امکانات خاص خود یکی از بناهای مذهبی منحصر به فرد شهر کرج به شمار می‌رود. این خانۀ خدا با زیبایی و امکانات خاص خود به عنوان مسجد نمونه در سطح کشور برگزیده شده است.

10.JPG
2022-12-28 13:02:01

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج متبرک با نام پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم با معماری چشمگیر ایرانی – اسلامی در ضلع غربی این دانشگاه و در مجاورت مزار شهدای گمنام این واحد دانشگاهی، همچون نگینی فیروزه‌ای بر صفحه ای سبز و محوطه کاری زیبا و چشمگیر می‌درخشد.

 ساخت این مسجد باشکوه در مهرماه سال 1384 آغاز شد و در مهر ماه سال 1386  افتتاح شد.

مسجد پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در واحد کرج با گنجایش یک هزار نفر و مساحت 1756 متر مربع شامل 207 مترمربع زیرزمین، 769 متر مربع در طبقه همکف و 654 متر مربع با همکاری شرکت کاشی سنتی آستان قدس رضوی احداث شد و طراحی آن به گونه‌ای صورت گرفته که قابلیت توسعه نیز دارد.

طراحی بنای این مسجد با الهام از معماری اسلامی و با کاشی‌کاری‌های زیبای سنتی شامل: معرق، مقرنس، معقلی، کاشی هفت رنگ و آیینه کاری نمونه ای از عظمت و شکوه مساجد ایرانی است و یکی از بناهای مذهبی منحصر به فرد شهر کرج به شمار می‌رود.

این مسجد دارای دو گلدسته و یک گنبد زیبای کاشی کاری شده است و (معقلی) محراب به بیرون از مشخصه های خاص این مسجد است که در آن به زیبایی جلوه گر است. این مسجد زیبا دارای یک در ورودی اصلی به شبستان برادران است و همچنین دو در فرعی برای ورودی خواهران (طبقه دوم مسجد) و بخش های اداری مانند دفتر مسجد، دفتر کانون قران و عترت (خواهران و برادران)، ستاد اقامه نماز، دفتر مشاوره و سالن سمعی و بصری قرآن و عترت است.

مقبره شهدای گمنام نیز در جوار این مسجد قرار دارد و برخی از برنامه‌ها و مراسم دانشگاه درکنار مزار شهدا برگزار می‌شود.

مسجد پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در حال حاضر در مناسبت‌های مختلف و با میزبانی سخنرانی‌ها و برنامه‌های متنوعی در طول سال، یک پایگاه فرهنگی مطمئن برای استادان، دانشجویان و کارکنان این واحد دانشگاهی به شمار می رود. همچنین برخی برنامه ها و مراسم نیز به صورت دوره ای در این مسجد برگزار می شود؛ برنامه هایی از قبیل : برپایی ادعیه دینی شامل: دعای کمیل، زیارت عاشورا، برگزاری سخنرانی های مذهبی و فرهنگی در مناسبت های خاص مانند ولادت ائمه اطهار علیهم‌السلام، عزاداری‌ها، برگزاری اعتکاف دانشجویی، برگزاری کلاس‌های آموزشی قرآن، احکام و برپایی نمازهای جماعت یومیه.

لازم به ذکر است که این مسجد با زیبایی و امکانات خاص خود به عنوان مسجد نمونه در سطح کشور نیز برگزیده شده است.

 

    بیان دیدگاه