امام جمعۀ مشهد، حضرت آیت الله علم‌الهدی:

به میدان بیایید، حرف بزنید و تبیین کنید

REl3M0xHZEduTkJNVUxXbE5rd0FIdz09OjrFrdCkxb7Si8W4wp1rGsWh.jpg
2022-12-02 00:10:05

به گزارش روابط‌عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه عبادی نماز جمعه یازدهم آذر ماه که با حضور پرشور زائران و مجاوران امام هشتم علیه‌السلام در رواق امام خمینی^ حرم مطهر رضوی برگزار شد، در ادامه سلسله مباحث تبیین فرازهای تحقق تقوای عملی در زندگانی فردی انسان اظهار کرد: انسان همواره در طول زندگانی خود باید از مسائلی گذر کند. این اشتباه محاسباتی برخی افراد است که گمان می کنند میتوان همه چیز را با هم داشت و به همه اهداف جامه عمل پوشاند. این محاسبات در شئون مادی زندگی دنیا که در دوران جوانی و فوران احساس موفقیت و تلاش در انسان نمایان می شود، نادرست است زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که انسان از یک چیز گذر کند تا به هدف دیگری برسد؛ زیرا افراد گاهی اوقات می خواهند مثلاً از پول خود استفاده کنند تا به قدرت برسند یا از قدرت استفاده کنند تا برای خود سرمایه های مادی رقم بزنند درحالی که هرگز نمیتوان مطمئن بود که انسان اگر از یک داشته دنیایی خود دست بردارد، قطعاً به داشته دیگری دست خواهد یافت.

ایشان با اشاره به آیه 268 سوره مبارکه بقره افزود: تمام هنر شیطان طبق گواه قرآن کریم این است که می گوید گناه را آرایش می دهد و باعث می شود تا زیبا جلوه کند. این راهبرد اساسی شیطان است و اینطور هم نیست که شیطان فقط به دنبال نابودکردن آخرت انسان باشد بلکه در عمل، با تن دادن به توطئه های شیطان، دنیا هم نابود می شود؛ همانطور که قرآن می گوید «الشَّیْطَانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ وَیَأْمُرُکُمْ بِالْفَحْشَاءِ» یعنی شیطان شما را به فقر فرا می خواند و به فحشا دستور می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در این میان، ما سامانه ای در اختیار داریم که به ما کمک کند تا در محاسبات خود، اشتباه نکنیم. تقوای عملی به مثابه یک نرم افزار پرهیز از گناه است که به ما سرخط می دهد که چه کار بکنیم و چه کار نکنیم.

ایشان با اشاره به خطبه 83 امیرمومنان در نهج البلاغه ادامه داد: امیرالمومنین می فرماید «فَاتَّقُوا اللَّهَ تَقِیَّةَ مَنْ سَمِعَ فَخَشَعَ وَ اقْتَرَفَ فَاعْتَرَفَ وَ وَجِلَ فَعَمِلَ وَ حَاذَرَ فَبَادَرَ وَ أَیْقَنَ فَأَحْسَنَ وَ عُبِّرَ فَاعْتَبَرَ» یعنی با تقوا باشید اما با آن تقوایی که وقتی آن را شنیدید، خاشع شوید و وقتی از روی نادانی گناهی مرتکب شدید، از عاقبت خود بیمناک شوید، از عذاب الهی بترسید، به گناه خود اعتراف کنید، توبه کنید و پس از رسیدن به مرحله یقین، کارهای نیکو کنید.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: این تقوا همان الگویی است که انسان را راهنمایی می کند تا بداند از چه چیزهایی در دنیا گذر کند تا به سعادت و عاقبت بخیری برسد و اینجاست که انسان در پایان عمر وقتی به پشت سر نگاه می‌کند، با مشاهده چیزهایی که از آن ها گذرکرده، پشیمان نمی شود و با مشاهده چیزهایی که به دست آورده، احساس خسران نمی کند.

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه‌، ضمن گرامیداشت ولادت حضرت زینب سلام‌الله‌علیها و آغاز دهه فاطمیه اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت و هفته ای که پیش روی ماست، دو جریان و مسئله پیش آمد که در مقام یک الگوی کامل دینی می توانند جلودار و راهنمایمان باشد. هفته گذشته سالروز ولادت باسعادت زینب کبری سلام‌الله‌علیها بود و هفته پیش رو هم که همزمان با آغاز دهه فاطمیه و متعلق به وجود اقدس زهرای مرضیه سلام‌الله‌علیها است.

ایشان افزود: در مسئله جهاد تبیین که حکم عام رهبر معظم انقلاب و یک مصداق عینی از جهاد است، فاطمه زهرا و زینب کبری(سلام الله علیهما) سرمدار و پرچمدار هستند؛ آن هم در زمانه ای که اقتدار دشمن از لبه خونین شمشیرهایش نمایان بود و همه دغدغه‎مندان دین خدا و هدایت مردم را با دستان بسته به بزم شراب استکبار آورده بودند. در این شرایط بازهم هیچ جلوه‎ای از عظمت ظاهری و پوشالی یزید به چشم زینب کبری سلام‌الله‌علیها نیامد و با یک سخنرانی کوتاه، تمام اقتدار فرزند نحس معاویه لگدمال شد و زیرسوال رفت. زهرای مرضیه هم همینطور و پس از آن که پیکر مطهرش زیر ضربات تازیانه قرار گرفت، فرزند نازنینش سقط شد و همسر مکرمش زیر تیزی برهنه شمشیر نفاق قرار داشت، او هم به مسجد آمد و آن چنان جهاد تبیین را به منصه ظهور گذاشت که خدعه دشمن را برملا و او را رسوا نمود.

به میدان بیایید، حرف بزنید و تبیین کنید

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه ایران اسلامی امروزه در اوج قدرت و اقتدار قرار دارد، خاطرنشان کرد: این اقتدار نه فقط در داخل کشور بلکه حتی در منطقه و بخشی از جغرافیای جهانی، به شکل قدرت قابل توجه و دشمن شکنی آشکار شده که برنامه های معاندان خود را خنثی و توطئه هایشان را نقش بر آب می کند. با این حال و در این شرایط، نمیتوان تحمل کرد که به مقدسات الهی تعرض شود اما اکثریت انقلابی و قشر دلسوز نظام در مقابل، از عمل به وظیفه خود در جهاد تبیین کوتاهی کنند.

ایشان ادامه داد: به جهاد تبیین عمل نمی شود و هر صحبتی هم که می شود، همه می گویند دولت! با این حساب، دوروز دیگر در بحث نماز هم بیایند بگویند که وظیفه دولت است! برادران و خواهران، امر به معروف و نهی از منکر فریضه الهی و واجب شرعی است. مردم باید به میدان بیایند، در فضای مجازی، حرف بزنند و تبیین کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که آمریکا شکست خورده مردم ایران است، تصریح کرد:  حرف اول را امروز در همه عرصه‌ها ملت ایران می زند. معنای پیروزی یعنی «محمد جهان آرا» که تانک های آمریکایی صدام را پشت دروازه های خرمشهر زمین گیر کرد؛ معنای پیروزی یعنی «حاج حسن تهرانی‎مقدم» که در زمانه تحریم، نظام موشکی ما را پایه گذاری کرد و آن چنان توسعه داد که غرش این موشک ها، خواب را از چشم دشمنان بگیرد. معنای پیروزی یعنی «حاج قاسم سلیمانی» که با تکیه بر تفکر استکبارستیزانه خود، آمریکا را در سرتاسر منطقه خوار و ذلیل کرد.

ایشان با بیان اینکه قضاوت ما براساس ایمان و قدرت فرزندانمان در میادین ورزشی است، تاکید کرد: ورزشکاران دلاور ما هم اگر به ایرانی بودن خود افتخار کنند، ما هم به آنان افتخار می کنیم. حالا به فرض اینکه توپ به یک طرف رفته باشد، به این معنا نیست که فرزندان برومند ما شکست خورده اند و آمریکا پیروز شده است. این آمریکا همان آمریکایی است که نوچه اش، رژیم صهیونیستی، در ماه گذشته میلادی، 916 سیلی سخت در قالب عملیات های مختلف را توسط گروه های مختلف مقاومت متحمل شده است. اینها به قدری ذلیل هستند که پنج روز از آخرین عملیات مقاومت می گذرد اما هنوز در شناسایی عامل آن ناتوان بوده اند. این ها اینقدر ذلیل شده اند.

مردم، محور اقتدار نظام هستند

امام جمعه مشهد تاکید کرد که مردم در 43 سال گذشته، محور اقتدار نظام بوده اند و در این شرایط، «کنار نشستن» و «همه چیز را در گرو وظیفه حکومت دانستن» غیرقابل قبول است. وی افزود: ما شیعه صدیقه اطهر و فدایی زینب کبری سلام‌الله‌علیها هستیم. فاطمیه از این هفته آغاز می شود و تا حدود یک ماه ادامه خواهد داشت. در این مدت که مردم ما سیاه می پوشند و اشک می ریزند، آیا نباید با عمل به جهاد تبیین، به سیره زهرای مرضیه بیش از پیش اتصال پیدا کنیم؟ این جهاد تبیین هم به معنای درگیرشدن و تقابل نیست بلکه یعنی با همان تلفن همراهی که در دست دارید، به جای رد شدن از یک استوری به استوری دیگر، عرصه را تشخیص دهید و تبیین کنید.

ایشان در انتها گفت: درست است که فضای مجازی در دست دشمن است اما اگر همه جوانان ما امروز با الگوگیری از زهرا و زینب سلام‌الله‌علیها به میدان بیایند و رسانه باشند، دشمن در زمینی که خود طراحی کرده زمین‎گیر خواهد شد. این آمریکا که سردمدار دنیای استکبار و دنیای الحاد و در نقطه کانونی جبهه دشمن ما قرار دارد، بازهم میتواند خوار و ذلیل شود؛ به شرط اینکه در عرصه سوم شناخت یعنی شناسایی وظیفه و تکلیف هم مردم ما بابصیرت عمل کنند.

    بیان دیدگاه