آغاز دهه غبار روبی مساجد(دهه پایانی ماه شعبان)


مساجد به شکل شایسته غبارروبی شود و خدمت به مسجد، کاری مردمی و هنگامی شمرده شود.

حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف)

دهه تکرم 2.jpg
2022-03-27 10:00:00

دعای خیر پیامبر @

در زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله بانویی حبشی و سیاه پوست به نام امّ مَحْجَنْ، همواره غبار و خار و خاشاک را از مسجد جمع کرده و خارج می ساخت. بعدها، هنگامی که حضرت رسول اکرم از مرگ این خدمت گزار مسجد آگاه شدند، با لحنی اعتراض آمیز فرمودند: «چرا به من اطلاع نداده اید؟» سپس آن حضرت با یاران خویش کنار قبر آن زن حضور یافتند و برای او نماز خواندند و دعا کردند. پیامبر با این کار به مسلمانان آموختند که خدمت گزاران مسجد را بزرگ شمرده و احترام کنند. حال که در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان، ماه میهمانی خداوند هستیم، چه زیباست در غبارروبی و نظافت خانه خدا همّت نماییم، باشد که ما نیز مشمول دعای خیر گل سرسبد عالم هستی، پیامبر مکرّم اسلام قرار گیریم.

اجر و پاداش بی کران

با توجه به آیات و روایات، قداست خانه خدا در هرجا و به هر صورت که باشد، به قدری است که پاکیزه نگه داشتن و غبارروبی و نظافت آنْ یک تکلیف اخلاقی و شرعی برای همه ایجاد می کند. کسی که به پاکیزه ساختن خانه خدا مبادرت می ورزد، نزد صاحب خانه، پروردگاری که به پاکیزگی امر نموده و نظافت را دوست دارد، اجر و پاداشی خاص دارد. در برخی از احادیث، بر ضرورت و اهمیت پاکیزه ساختن مساجد تأکید شده که می توان با مطرح ساختن آن ها، بسیجی عمومی از مؤمنان را برای مشارکت و بهره گیری از این پاداش بی پایان الهی انتظار داشت. در روایتی از حضرت رسول صلی الله علیه و آله آمده است: «کسی که مسجدی را جاروب کند، خداوند برای او پاداش آزاد ساختن بنده ای را منظور می کند» که خود بیانگر ارزش و اهمیت غبارروبی مساجد، و اجر و پاداش بی کران کسی است که به این کارِ خداپسندانه همت می گمارد.

گلستانی معطّر

استشمام بوی خوش لذت بخش و روح افزاست و هر عنصر خوش بو، حکایت از زیبایی، لطافت و پاکیزگی داشته و طبع انسان را به سوی خود جذب می کند. مسجد به عنوان کانون عبادت و تقوا، باید علاوه بر جذّابیت معنوی، از جذّابیت ظاهری نیز برخوردار باشد؛ بنابراین مساجد که پایگاه های زمینی توحید و متعلق به خداوند عالم آرا و خالق هستی هستند، باید از سیمایی در خور صاحب خانه برخوردار گردند. عطرآگین و خوش بو کردن مساجدْ در کنار غبارروبی آن ها، یکی از آیین های شایسته تکریم مساجد در فرهنگ دینی و اخلاقی ماست.

  بیان دیدگاه
  تشییع پیکر دو بسیجی مدافع امنیت در دانشگاه فردوسی مشهد

  تشییع پیکر دو بسیجی مدافع امنیت در دانشگاه فردوسی مشهد

  پیکر دو بسیجی مدافع امنیت پیش از ظهر امروز ‌با حضور پرشور دانشجویان و دانشگاهیان از مسجد حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها دانشگاه فردوسی مشهد تشییع شد.

  بیشتر
  بازدید از حوزه هنری خراسان رضوی

  بازدید از حوزه هنری خراسان رضوی

  چهارشنبه 25 آبان‌ماه، مجموعه فرهنگی‌ مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان با حضور در حوزه هنری خراسان رضوی از امکانات و ظرفیت‌های موجود بازدید کردند.

  بیشتر
  گزارش تصویری زائرین پیاده حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

  گزارش تصویری زائرین پیاده حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

  هم‌زمان با فرا رسیدن دهه آخر صفر زائران امام رضا (ع) با پای پیاده خود را به مشهد مقدس رساندند.

  بیشتر