مساجد جهان در دو هفته‌ای که گذشت

از واکنش‌ها به حمله تروریستی به مسجد پیشاور تا خدمات مسجد رشید کانادا برای محرومان

مسجد شیعیان در پیشاور.jpg
2022-03-12 10:00:00

محکومیت حمله تروریستی به مسجد پیشاور توسط نهادها و شخصیت‌های جهان اسلام، مرمت نخستین مسجد ایالت ویکتوریا در استرالیا و خدمات مسجد و مرکز اسلامی «رشید» کانادا به نیازمندان ازجمله اخبار مساجد جهان در هفته‌ای که گذشت، به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، آنچه در ادامه می آید مروری است بر آخرین اخبار مساجد جهان در هفته ای که گذشت.

صدور فتوا در عراق مبنی بر لغو فاصله گذاری اجتماعی در مساجد

به نقل از العین الاخباریه، مجمع فقهی عراق (مرجع اهل تسنن) در این کشور، فاصله گذاری اجتماعی را در مساجد را لغو کرد.

این مجمع فقهی سندی با عنوان «فتوای لغو فاصله بین نمازگزاران در مساجد» گفت:  با توجه به کاهش موارد ابتلا به کرونا، لغو رعایت فاصله گذاری نمازگزاران در نماز جماعت صادر شد.

این مجمع افزود: با این وجود باید تدابیر بهداشتی رعایت شود و نمازگزاران از ماسک استفاده کنند و مساجد ضد عفونی شود.

عربستان نیز فاصله گذاری اجتماعی در مساجد و مسجدالحرام و مسجدالنبی@ را لغو و اعلام کرد که نمازگزاران هنگام حضور در مساجد از ماسک استفاده کنند و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

هانی بن حسنی حیدر، سخنگوی ریاست عمومی مسجدالحرام و مسجدالنبی@ اعلام کرد: بعد از سخنان وزارت کشور مبنی بر لغو فاصله گذاری اجتماعی در طواف عمره مفرده و هنگام نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی@، روز یکشنبه (15 اسفند ماه) نماز صبح بدون فاصله گذاری اجتماعی در حرمین شریفین اقامه شد و تنها نمازگزاران از ماسک استفاده کردند.

فاصله گذاری اجتماعی در مسجدالحرام و مسجدالنبی@ لغو شد

به نقل از المصری الیوم، هانی بن حسنی حیدر، سخنگوی ریاست عمومی مسجدالحرام و مسجدالنبی@ اعلام کرد: بعد از سخنان وزارت کشور مبنی بر لغو فاصله گذاری اجتماعی در طواف عمره مفرده و هنگام نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی@، امروز یکشنبه (15 اسفند ماه) نماز صبح بدون فاصله گذاری اجتماعی در حرمین شریفین اقامه شد و تنها نمازگزاران از ماسک استفاده کردند.

وی افزود:  با نتیجه موفقی که در مقابله با کرونا صورت گرفت و تدابیر بهداشتی رعایت شد، این تصمیم اتخاذ شده است.

سخنگوی ریاست عمومی مسجدالحرام و مسجدالنبی@ در ادامه تاکید کرد: زائران عمره گذار و نمازگزاران برای حفظ سلامت خود هنگام حضور در این اماکن مقدسه حتما باید از ماسک استفاده کنند تا ادای مناسک حج به راحتی انجام شود.

پیش از این نیز در آغاز شیوع کرونا، مسجدالحرام و مسجدالنبی بسته شد و پش از بازگشایی فاصله گذاری اجتماعی گذاشته شد.

با شیوع سویه اومیکرون بار دیگر شرایط فوق العاده اعلام شد و فاصله گذاری اجتماعی در مسجدالحرام و مسجدالنبی@ اجرا شد.

56 کشته در حمله انتحاری به مسجد شیعیان پیشاور پاکستان

به نقل از آی 24، مسئولان دولتی در شهر پیشاور پاکستان اعلام کردند: شمار قربانیان انفجار انتحاری امروز به 56 کشته رسیده و دست کم 194 نفر نیز زخمی شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، دو تروریست در حمله انتحاری امروز قبل از اقامه نماز جمعه در مسجد جامعه شیعیان در منطقه «کوچه رسالدار» نقش داشتند.

این انفجار حدود 190 کیلومتری غرب اسلام آباد  کمی پیش از اقامه نماز جمعه به وقوع پیوست.

محمد عاصم خان، سخنگوی بیمارستان لیدی ریدینگ، گفت: 56 نفر کشته و 194 نفر زخمی شده اند و 50 نفر از آنان حالشان وخیم است.

مقامات سیاسی پاکستان، روسای احزاب و شخصیت‌های مذهبی نیز در پیام‌ه ایی حمله تروریستی به مسجد شیعیان پیشاور را به شدت محکوم کردند.

بیانیه دفتر آیت الله سیستانی درباره انفجار تروریستی مسجد شیعیان پیشاور پاکستان

به نقل از بغداد الیوم، به دنبال وقوع انفجار انتحاری در مسجد شیعیان شهر «پیشاور» پاکستان که بیش از 56 نفر به شهادت رسیده و 194 نفر کشته شدند، دفتر آیت الله سیستانی بیانیه ای را صادر کرد.

این بیانیه به  شرح زیر است:

برادران و خواهران ایمانی در شهر پیشاور پاکستان (أعزهم الله تعالی) السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

فاجعه دردناکی که امروز در نماز جمعه مسجد (کوچا ریسالدار) به وقوع پیوست، و شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از نمازگزاران بی گناه را در پی داشت، موجب تأسف و اندوه فراوان گردید. ضمن عرض تسلیت به شما عزیزان و ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار، برای همگان صبر و شکیبایی و برای آسیب دیدگان شفای عاجل و برای شهدای این رخداد تلخ علو درجات مسئلت می‌نماییم.

حوزه علمیه نجف اشرف و مرجعیت اعلای شیعه با محکوم نمودن این جنایت هولناک که وحدت مسلمانان را نشانه رفته است، از دولت محترم پاکستان موکدا می‌ خواهد در جهت حمایت از مردم بی پناه ـ به‌ ویژه اقلیت‌های مذهبی ـ در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی چاره‌ اندیشی نموده و اقدامات پیشگیرانه و لازم را در نظر بگیرد، و اجازه ندهد اجتماعات دینی آنان مورد حملات خشونت بار و وحشیانه گروه‌های افراطی و سنگدل واقع شود. دوام عزت و سربلندی ملت شریف پاکستان را از خداوند متعال خواستاریم.

بیانیه یمن درباره انفجار تروریستی مسجد شیعیان پاکستان

به نقل از المسیره، وزارت امور خارجه یمن در بیانیه ‌ای ضمن محکوم کردن این انفجار تررویستی، تأکید کرد: حمله به اماکن مذهبی ، مساجد و عبادتگاه‌ ها از سوی عناصر تکفیری، خلاف دین، اخلاق، ارزش‌ها و موازین انسانی است.

وزارت خارجه یمن در این بیانیه تاکید کرد:  این جنایات در همه اشکال و مظاهر آن غیرقابل‌ قبول بوده و یکی از جدی ‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین‌المللی است و ما خواستار تلاش همگانی برای از بین بردن این اعمال جنایت ‌کارانه، پاسخگویی عاملان، سازمان دهندگان، تأمین ‌کنندگان مالی و حامیان آنها هستیم.

وزارت امور خارجه یمن در ادامه این بیانیه بر مجازات عاملان این جنایت تروریستی تاکید کرد.

این وزارتخانه در ادامه نسبت به خطرات اقدامات تکفیری ‌ها که با حمایت استکبار جهانی و با هدف فتنه‌ انگیزی و تفرقه ‌افکنی در بین امت اسلامی انجام می ‌شود، هشدار داد.

وزارت امور خارجه یمن همچنین همبستگی خود را  با دولت و ملت پاکستان در مقابله با اندیشه تکفیری اعلام کرد و به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و از خداوند متعال برای مجروحان شفای عاجل و برای مردم پاکستانی امنیت و آرامش مسئلت کرد.

نائب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان، انفجار مسجد پاکستان را محکوم کرد

 

به نقل از ال بی سی، به دنبال وقوع انفجار تررویستی در مسجد شیعیان پاکستان، شیخ علی خطیب،  نائب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان در بیانیه ای این انفجار را که منجر به کشته شدن افراد بی گناه و نمازگزار در مسجد شد، محکوم کرد و گفت: این کشتار نتیجه هتک حرمت تروریست های تکفیری است که با اقدامات وحشیانه خود، چهره انسانیت را مخدوش می کنند.

شیخ علی خطیب در این بیانیه از دولت پاکستان خواست تمام تلاش خود را برای شناسایی عاملان این جنایت و مجازات عاملان آن به کار بندد و با اتخاذ تدابیر لازم مانع تکرار اینگونه عملیات تروریستی بشود.

وی همچنین از مردم پاکستان خواست تا وحدت ملی و اسلامی خود را حفظ کنند تا از فتنه هایی که دشمنان با این جنایات تروریستی به دنبال آن هستند، در امان بمانند.

وی از در ادامه از علمای مسلمان خواست تا با پیشقدم شدن برای انجام هر کاری که باعث متحد شدن مسلمانان در برابر این تفکر افراطی می شود، مسئولیت ملی و اسلامی  خود را بر عهده بگیرند.

انفجار تروریستی در مسجد شیعیان پیشاور پاکستان، 60 کشته و 200 زخمی برجای گذاشت و گروهک تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را پذیرفت.

الازهر، انفجار مسجد شیعیان پاکستان را محکوم کرد

به نقل از المصری الیوم، دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر مصر در بیانیه ای انفجار تروریستی مسجد شیعیان پیشاور پاکستان را محکوم کرد.

الازهر در این بیانیه آورده است: انفجار مسجد هنگام نماز جمعه منجر به کشته شدن ده ها نمازگزار شد و این حاصل حمله تروریستی خشونت بار در اماکن عبادی است.

وی تاکید کرد: انفجار مساجد، فساد در زمین، جنگ با خداوند و رسولش است و جنایت وحشیانه ای بوده است که اماکن عبادی را نشانه گرفته است.

الازهر به خانواده های قربانیان، دولت و مردم تسلیت گفتند و برای خانواده های آنان صبر و مجروحان شفای عاجل از درگاه الهی مسئلت کردند.

انفجار تروریستی در مسجد شیعیان پیشاور، 60 کشته و بیش از 200 زخمی برجای گذاشت. گروهک تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

کشورهای عربی، اردن، عراق و عربستان حمله تروریستی به مسجد شیعیان پاکستان را محکوم کردند و به خانواده های قربانیان تسلیت گفتند. 

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، حمله تروریستی به مسجد کوچه رسالدار شهر پیشاور پاکستان را با هدف تفرقه افکنی بین مسلمانان دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

خطیب‌ زاده ضمن تسلیت به بازماندگان این حمله ناجوانمردانه و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان اظهار امیدواری کرد: دولت و مقامات امنیتی پاکستان با اتخاذ تدابیر لازم و اقدامات قاطع مانع از فعالیت‌های جنایتکارانه تروریست‌ها بشوند.

بیانیه حزب الله در محکومیت انفجار تروریستی مسجد شیعیان پاکستان

به نقل از ان تی وی، به دنبال وقوع انفجار تروریستی در مسجد شیعیان پیشاور پاکستان، حزب الله لبنان با صدوربیانیه ای  اعلام کرد: بار دیگر دست تروریسم تکفیری به سوی مسجدی در شهر «پیشاور» پاکستان تعدی کرد و هنگام اقامه نماز جمعه دهها نفر از مومنان شهید و زخمی شدند.

حزب الله لبنان در این بیانیه از مقامات پاکستانی خواست تروریست ‌هایی که در این حملات دست داشتند را دستگیر و شدیدترین مجازات‌ها را برای آنها اعمال کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: حزب ‌الله با عبارات شدیدا للحنی این جنایت هولناک را محکوم می‌کند و بار دیگر از تمامی مراجع و موسسات دینی می‌ خواهد تا نقش خود را در رد این ایدئولوژی انحرافی، برملا کردن دروغ بودن آن و مبارزه با آن ایفا کنند.

حزب ‌الله در این بیانیه به خانواده‌های شهدا تسلیت گفت و از خداوند متعال برای مجروحان این انفجار شفای عاجل و برای مردم پاکستان، امنیت و صلح مسئلت کرد.

انفجار تروریستی در مسجد شیعیان پیشاور، 60 کشته و بیش از 200 زخمی برجای گذاشت. گروهک تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

اتحادیه تمدن‌های سازمان ملل حمله تروریستی به مسجد شیعیان را محکوم کرد

به نقل از «xinhuanet»،«میگل موراتینوس»، نماینده عالی اتحادیه تمدن‌های سازمان ملل متحد، حمله انتحاری در مسجد شیعیان در پیشاور پاکستان را که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شد، به شدت محکوم کرد.

موراتینوس تاکید کرد که همه اشکال خشونت و اقدامات تروریستی علیه غیرنظامیان و اماکن مذهبی به دلیل مذهب یا اعتقاد آنها غیرقابل تحمل و غیرقابل توجیه است.

نیهال سعد، سخنگوی موراتینوس، در بیانیه ای مطبوعاتی گفت که وی بار دیگر تاکید کرد که عبادتگاه ها مکان های مقدسی هستند و عبادت کنندگان باید بتوانند با خیال راحت و آزادانه به انجام مناسک دینی خود در آنجا بپردازند.

وی خواستار احترام متقابل همه ادیان و مذاهب و ترویج فرهنگ برادری و صلح شد.

نماینده عالی اتحادیه تمدن‌های سازمان ملل متحد تاکید کرد که برنامه اقدام سازمان ملل برای حفاظت از اماکن مذهبی تهیه شده است و همه دولت ها باید از اجرای آن حمایت کنند.

موراتینوس به نمایندگی از نماینده عالی اتحادیه تمدن‌های سازمان ملل متحد، عمیق‌ترین همدردی خود را با دولت پاکستان اعلام کرد و به خانواده قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی بهبودی عاجل کرد.

حمله انتحاری هنگام نماز جمعه در مسجد شیعیان پاکستان دست کم 56 کشته و نزدیک به 200 زخمی برجای گذاشت.

افزایش آمار کشته شدگان انفجار تروریستی مسجد شیعیان پیشاور پاکستان

به نقل از الامارات الیوم، آمار قربانیان انفجار تروریستی مسجد پیشاور پاکستان، 60 کشته  و 200 زخمی برجای گذاشت.

یک مسئول پلیس پاکستان تاکید کرد: دو فرد انتحاری به عملیات تروریستی در این مسجد اقدام کردند.

این مسئول افزود: این دو فرد کمربند انتحاری به خود بسته بودند و وارد مسجدی که مملو از نمازگزار بود، شدند.

بلال فایزی، مسئول هیئت نجات گفت: 60 جسد در میان آواره های مسجد پیدا شد و بیش از 200 نفر در زیر آوار زخمی شدند.

بنا برگزارش العالم، به نوشته داون، اعجاز احسان، رئیس پلیس پیشاور ضمن تایید انفجار گفته است که یک پلیس در این حادثه کشته شده، اما مقامات اداره بهداشت این ولایت اعلام کردند که تاکنون 30 جسد از این حادثه به این بیمارستان منتقل شدند.

رئیس پلیس پیشاور درباره جزئیات این حادثه گفته است که دو مهاجم به دنبال درگیری با پلیس مواد منجره خود را در مسجد شیعیان در مراسم نماز جمعه منفجر کردند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان طی پیامی ضمن محکوم کردن این حمله دستور فوری داده تا به مجروحان این حادثه رسیدگی شود.

گفتنی است، گروهک تروریستی داعش مسئولین این انفجار را بر عهده گرفته است.

فراخوان پویش فجر عظیم در مسجدالاقصی با شعار«فلسطین را رها نمی‌ کنیم»

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، فعالان فلسطینی از شهروندان این کشور خواستند در ادامه پویش «فجر عظیم» در نماز صبح جمعه این هفته در مسجدالاقصی حضور گسترده ای داشته باشند تا طرح‌های یهودی‌ سازی و جاه‌ طلبی‌های شهرک ‌نشینان را خنثی کنند.

پویش «فجر عظیم» به یک پدیده دینی و سیاسی هفتگی در مسجدالاقصی تبدیل شده است وهر جمعه به نام یکی از مسائل مهم نامگذاری می ‌شود که قدس اشغالی در برابر صهیونیست ‌ها با آن مواجه است.

این پویش نخستین بار از مسجد ابراهیمی در شهر الخلیل و در نوامبر 2020 آغاز شد و هدف آن مقابله با خطراتی بود که این مسجد در برابر اشغالگران با آن مواجه بود.

تلاش برای یهودی ‌سازی و برگزاری مراسم تلمودی در این مسجد مهم‌ ترین بخش این خطرات بود. پس از آن این پویش در مسجدالاقصی اجرا شدو به بقیه شهرهای فلسطین نیز تسری یافت.

در آغاز سال 2022، پویش «فجر عظیم» به خط مقدم ابتکارات مردمی در مبارزه مردم قدس اشغالی با طرح ‌های صهیونیست‌ ها تبدیل شد.

ده‌ ها هزار فلسطینی با وجود محدودیت‌ هایی که اشغالگران برای حضور نمازگزاران در مسجدالاقصی ایجاد می کنند، نماز صبح را در این مسجد با شعار «پیروزی نزدیک است»، اقامه کردند. حضور گسترده زنان و خانواده‌ ها در این پویش بسیار چشمگیر بود.

برای تسهیل مردم نیز وسیله حمل و نقل برای نمازگزاران از مناطق مختلف به مسجدالاقصی ترتیب داده شد و  جنبش حماس نیز از مردم فلسطین و به ویژه اهالی قدس شریف، کرانه باختری و سایر مناطق اشغالی خواسته است تا با حضور گسترده خود در نماز صبح جمعه در مسجدالاقصی به اشغالگران ثابت کنند که مسجدالاقصی خط قرمز ملت فلسطین در مواجهه با اشغالگران صهیونیست است.

افتتاح مسجد«العابدین» در شارجه

به نقل از دارالخلیج، اداره امور اسلامی شارجه مسجد العابدین را در محله الخان افتتاح کرد.

این مسجد برای یک هزار و 300 نمازگزار ظرفیت دارد و با حضور عبدالله خلیفه السبوسی، رئیس اداره اسلامی شارجه، افراد نیکوکار و تعدادی از مسئولان این اداره افتتاح شد.

این مسجد همزمان با افتتاح 40 مسجد جدید در شهرها و نواحی دیگر طی سال جاری افتتاح شده است و به نیاز ساکنان خود در داشتن اماکن عبادی پاسخ می دهد.

ظین مسجد در مساحت سه هزار و 693 متر مربع بنا شده است و برای یک هزار و 300 نمازگزار زن و مرد ظرفیت دارد.

مصلای بانوان این مسجد برای 175 نفر ظرفیت دارد و دارای سرویس های بهداشتی، وضوخانه و پارکینگ خودرو است.

نماز ظهر در این مسجد اقامه شد و در بخش های این مسجد گردش کردند و از سبک معماری آن صحبت کردند.

این مسجد به سبک معماری محلی با ترکیبی از معماری جدید بنا شده است و دارای گنبد دایره ای و مناره ای به ارتفاع 27 متر است.

رئیس اداره امور اسلامی شارجه در این مراسم تاکید کرد: این مسجد در پاسخ به نیاز ساکنان افتتاح شده است و در ادامه طرح هایی است که در این کشور اجرا می شود.

وی افزود: 27 مسجد جدید آماده استقبال از ماه رمضان هستند تا فضای معنوی را برای مردم فراهم آورند.

خدمات مسجد و مرکز اسلامی «رشید» کانادا به نیازمندان

به نقل از الالوکه، مرکز اسلامی رشید در شهر ادمونتون کانادا اعلام کرد: مجموعه ای  از کارهای خیریه ای و اجتماعی به مردم ارائه می شود.

این مرکز  افزود: با همکاری برخی موسسات خیریه دیگر به صدها نفر خدمات ارائه می دهند و این خدمات شامل کمک به افراد بی خانمان و نیازمند و افراد دارای بیماری های روحی و روانی است.

خانم سلوی قدری، مدیر مسجد و مرکز اسلامی رشید در این باره گفت: مسیر طولانی ای را برای انجام خدمت به افراد نیازمند و راحتی آنان طی کردیم و هم اکنون نیز به افرادی که دارای مشکلات اجتماعی از جمله درگیر خشونت خانگی و آوارگی هستند، کمک می کنیم.

بنابراین گزارش، تعدادی از مساجد و مراکز اسلامی کانادا نیز در این راه به ما کمک کرده اند و در ژانویه 2020 میلادی مرکز اسلامی ادمونتون درهای خود را در هوای سرد به روی بی خانمانان گشود.

نیمه سال گذشته نیز مسجد الرحمن در جنوب غرب ادمونتون مکانی را به واکسیناسیون مردم اختصاص داد و مردم توانستند از این خدمات بهداشتی برخوردار شوند.

مرمت نخستین مسجد ایالت ویکتوریا در استرالیا

به نقل از الالوکه، مسجد شیبارتون در ایالت ویکتوریا استرالیا بعد از اتمام عملیات بازسازی، افتتاح شد.

این مسجد به صورت رسمی شنبه شب با حضور تعدادی ار مسئولان و شخصیت های سلامی شهر شیبارتون افتتاح شد.

این مسجد به یک مرکز اسلامی کامل نیز تبدیل شد و دیوارهای آن بازسازی شد و بوستان ویژه مسجد ترمیم شد و فرش های آن نیز تعویض شد.

شیخ الجام بردی، امام جماعت 40 ساله این مسجد گفت: روحیه مسلمانان با مرمت این مسجد عوض شد.

وی افزود: با تکمیل شدن این مرکز اسلامی، برنامه هایی برای آموزش اسلام و نشر آثار اسلامی داریم و به کودکان ابتدایی و راهنمایی نیز آموزش می دهیم.

مسجد شیبارتون، نخستین مسجدی است که در آگوست سال 1960 میلادی در ایالت ویکتوریا بنا شده است و تاکنون نیز مرمت نشده بود.

حضور گسترده محبان اهل البیت# در جشن میلاد امام حسین# در مسجد «رأس الحسین» قاهره

به نقل از الوفد، به مناسبت اعیاد شعبانیه و سالروز ولادت حضرت امام حسین#، اطراف مسجد «رأس الحسین#» در شهر قاهره شاهد حضور گسترده محبان و مریدان اهل البیت علیهم السلام بود.

محبان اهل البیت و گردشگران برای برگزاری جشن اعیاد شعبانیه در اطراف مسجد رأس الحسین# حضور داشتند. مسجد رأس الحسین# همچنین شاهد حضور گردشگران از کشورهای عربی بود که در این فضای روحانی حضور داشتند.

مصری ها دو بار در سال میلاد امام حسین# را جشن می گیرند، در حالی که در کشورهای اسلامی تنها درسالروز میلاد ایشان جشن گرفته می شود.

یک روز را صوفیان مصری و یک روز را شیعیان مصری جشن می گیرند و جشن اول ربیع الثانی و جشن دوم در شب سوم شعبان است.

مسجد الحسین یکی از مقدس ترین مکان های اسلامی در مصر است. این مسجد منزلگاه معروف ترین و قدیمی ترین نسخه های کامل قرآن کریم است. مسجد راس الحسین در یکی از معروف ترین خیابان های قاهره در کنار بازار خان خلیلی قرار دارد. جاذبه های عظیم این مسجد بسیاری از گردشگران خارجی و زائران مسلمان را را جذب خود می کند.

مقام رأسُ الحُسَین محل دفن یا نگهداری سر امام حسین# است که به گفته مشهور علمای شیعه سر امام حسین# به بدن ایشان در کربلا محلق و در آنجا دفن شد. در شهر‌های مدینه، دمشق، رقه و قاهره نیز بقعه‌ هایی به عنوان مقام رأس الحسین# موجود است.

مقصود از مقام سر امام حسین #، هم به مکان‌ هایی گفته می ‌شود که نقل است سر امام در آنجا دفن شده و هم جاهایی که سر امام، مدت کوتاهی در آنجا نگهداری و تبدیل به زیارتگاه شده است.

3 تروریست عامل حمله انتحاری به مسجد پیشاور کشته شدند

به نقل از العالم، رسانه‌های پاکستانی روز چهارشنبه اعلام کردند که درپی عملیات نیروهای مبارزه با تروریسم در جاده‌ای بین پیشاور و خیبر، 3 تروریست که عضو شبکه طراحی حمله انتحاری به مسجد کوچه رسالدار شهر پیشاور بودند، شناسایی و پس از تبادل آتش با نیروهای امنیتی کشته شدند.

قرار است امروز کنفرانس خبری با حضور مقامات اداره مبارزه با تروریسم پاکستان در پیشاور برگزار و جزئیات کامل تعقیب عوامل پشت پرده حمله به مسجد شیعیان و اقدامات صورت گرفته تشریح شود.

جمعه گذشته یک مهاجم انتحاری مسجد جامع شیعیان در قلب شهر پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان را منفجر کرد که منجر به شهادت دست گم 100 نمازگزار شد. گروه تروریستی داعش مسوولیت این حمله را برعهده گرفت.

  بیان دیدگاه
  تعامل بسیج و کانون‌های فرهنگی هنری بسیاری از کارکردهای مسجد را احیاء کرده است

  تعامل بسیج و کانون‌های فرهنگی هنری بسیاری از کارکردهای مسجد را احیاء کرده است

  عزیزی با بیان اینکه تحول در تعلیم و تربیت باید با محوریت مسجد صورت گیرد، گفت: تعامل بسیج، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، ائمه جماعات، هیئت امنا و مرکز رسیدگی به امور مساجد موجب احیای بسیاری از کارکردهای مساجد شده است.

  بیشتر
  فرهنگ ضد استکباری باید تقویت شود

  فرهنگ ضد استکباری باید تقویت شود

  سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تقویت فرهنگ ضد استکباری گفت: مهمترین ابزار باری تقویت روحیه ضد استکباری علم است.

  بیشتر