رواق معرفت ربیع الثانی- شماره 8

تشکیلات امام حسن عسگری #

آن بزرگوارها در غربتِ زیادى بودند، واقعاً همین‌طور است؛ دور از مدینه و دور از خاندان و دور از محیط مألوف ...هرچه به پایان دوره‌ حضرت عسکرى جلوتر مى‌رویم، این غربت بیشتر مى‌شود...

07.jpg
2019-11-21

تشکیلات امام حسن عسگری #

آن بزرگوارها در غربتِ زیادى بودند، واقعاً همین‌طور است؛ دور از مدینه و دور از خاندان و دور از محیط مألوف ...هرچه به پایان دوره‌ حضرت عسکرى جلوتر مى‌رویم، این غربت بیشتر مى‌شود... «در هیچ زمانى ارتباط شیعه و گسترش تشکیلاتى شیعه در سرتاسر دنیاى اسلام، مثل زمان حضرت جواد و حضرت هادى و حضرت عسکرى نبوده است.» حضرت هادى و حضرت عسکرى در همان شهر سامرا ...توانسته بودند این‌همه ارتباطات را با سرتاسر دنیاى اسلام تنظیم کنند. وقتى ما ابعاد زندگى ائمه را نگاه کنیم، مى‌فهمیم این‌ها چه‌کار مى‌کردند؛ بنابراین فقط این نبود که این‌ها مسائل نماز و روزه یا طهارت و نجاسات را جواب بدهند؛ در موضع «امام» - با همان معناى اسلامىِ خودش - قرار مى‌گرفتند و با مردم حرف مى‌زدند... این‌ها همه نشان‌دهنده‌ حرکت عظیم ائمه (علیهم‌السلام) و شیعیان و اصحاب آن بزرگوارها در سرتاسر تاریخ بوده. با این‌که دستگاه خلفا، دستگاه پلیسىِ با شدت عمل بود، درعین‌حال ائمه (علیهم‌السلام) این‌گونه موفق شدند. غرض، در کنار غربت، این عزت و عظمت را هم باید دید.

امام خامنه‌ای|1382/2/20 و «1384/5/18»

......................................

به گزارش حوزه امام و رهبری گروه سیاسی خبرگزاری آنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در رثای امام حسن عسکری# پیشوای یازدهم شیعیان و مسلمانان صحبت‌های بسیار روشنگرانه‌ای بیان کرده‌اند که به مناسبت فرارسیدن سالروز  شهادت امام یازدهم به بخش کوتاهی از آن می‌پردازیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانی درباره امام یازدهم شیعیان می‌فرمایند: عده‌ای از شیعیان فکر می‌کردند که امام عسکری(علیه‌السلام) از راه پدرانش منصرف شده. امام عسکری(علیه‌السلام) در نامه‌ای به آن‌ها می‌فرمایند که «نیت و عزم ما همچنان مستحکم است. ما دلمان به خوش‌نیّتی و خوش‌فکری شما آرام است.»؛ ببینید چقدر این نیروبخش است برای شیعیان. این همان ارتباط مستحکم تشکیلاتی است میان امام و پیروانش. (کتاب همرزمان حسین(علیه‌السلام)، گفتار دهم، ص346)

ارتباطات شیعه در زمان حضرت جواد# تا حضرت عسکری# از همیشه گسترده‌تر بوده است

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین درباره رفتارهای اجتماعی امام حسن عسکری# نیز صحبت‌های بسیار روشنی دارند که بیان می‌کنند: «زمان حضرت رضا و حضرت جواد و حضرت هادی و حضرت عسکری#، ارتباطات شیعه از همیشه گسترده‌تر بوده است. در هیچ زمانی ارتباط شیعه و گسترش تشکیلاتی شیعه در سرتاسر دنیای اسلام، مثل زمان حضرت جواد، حضرت هادی و حضرت عسکری# نبوده است. وجود وکلا و نواب و همین داستان‌هایی که از حضرت هادی و حضرت عسکری نقل می‌کنند، که مثلاً کسی پول آورد و امام معین کردند چه کاری صورت بگیرد. نشان‌دهنده‌ این معناست.

اعتراف مخالفان به فضل و شجاعت و استقامت امام حسن عسکری#

رهبر معظم انقلاب درباره شجاعت این امام همام می‌فرمایند: «امامی که موافقان، شیعیان، مخالفان، غیر معتقدان، همه، شهادت دادند و اعتراف کردند به فضل او، به علم او، به تقوای او، به طهارت او، به عصمت او، به شجاعت او در مقابل دشمنان، به صبر و استقامت او در برابر سختی‌ها، این انسان بزرگ، این شخصیت باشکوه، وقتی به شهادت رسید، فقط 28 سال داشت. در تاریخ پر افتخار شیعه، این نمونه‌ها را کم نداریم. پدر امام زمان$ عزیز ما با آن همه فضیلت، با آن همه مقامات، با آن همه کرامات، وقتی با سم و جنایت دشمنان از دنیا رفت، فقط 28 سال داشت. این می‌شود الگو؛ جوان احساس می‌کند یک نمونه‌ عالی در مقابل چشم دارد. آن امام بزرگوار، جوادالائمه (علیه‌السلام) است که در 25 سالگی شهید شده است؛ این امام عسکری (علیه‌الصلاة‌والسلام) است که در 28 سالگی به شهادت رسیده است و این همه فضیلت، این همه مکرمت، این همه عظمت، که نه فقط ما به آن‌ها قائلیم و مترنّمیم، بلکه دشمنانشان، مخالفانشان، کسانی که اعتقاد به امامت آن‌ها نداشتند، همه اعتراف کردند». 1390/12/10

    بیان دیدگاه